Апеляційна скарга заявника визнана обгрунтованою

Фахівці відділу «Бахмутське бюро правової допомоги» допомогли засудженому до позбавлення волі захистити свої батьківські права.
 У квітні 2019 року під час роботи дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги у Бахмутській установі виконання покарань №6 звернулась особа щодо надання їй безоплатної правової допомоги. Звернення стосувалося складання апеляційної скарги на рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області про позбавлення цієї особи батьківських прав.

 За результатом розгляду звернення було прийнято рішення надати клієнту безоплатну вторинну правову допомогу, і на її надання наказом Місцевого центру від 08.04.2019  № 556 – Б було уповноважено начальника відділу «Бахмутське бюро правової допомоги» Оксану Болотюк.

Позов до клієнта ґрунтувався на тому, що він не цікавиться життям двох своїх дітей, доньки та сина, не бере участі в їх вихованні. А тепер перебуває в установі виконання покарань і не спілкується з ними.

Заперечення апеляційної скарги полягали в тому, що відповідач не був жодного разу доставлений до суду для надання своїх заперечень щодо пред’явленого позову, а також доводів, на які спираються ці заперечення.

Клієнт на цей момент не має можливості піклуватись про своїх дітей, так як відбуває покарання в установі виконання покарань.

У даному випадку судом не були застосовані норми матеріального права, які належало застосувати. Суд не звернув увагу ні на те, що до відповідача не було вжито попередження про необхідність змінити ставлення до виховання дитини, ні на те, що Орган опіки заперечував проти позбавлення відповідача батьківських прав стосовно його дітей.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, що тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст.166 Сімейного кодексу України). Тому вжиття такого заходу допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Відповідач переконаний, що позбавлення його батьківських прав не сприятиме захисту прав його дітей щодо їх права на батьківське піклування та не відповідатиме інтересам дітей; позивачем, в свою чергу не наведено, чим саме позбавлення батьківських прав клієнта Бюро буде корисним для дітей та не надані переконливі докази винної поведінки відповідача щодо ухилення від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача та його поведінці. Факт оскарження відповідачем заяви про позбавлення батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (рішення від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України»).

Взявши до уваги ці обставини, колегія суддів дійшла висновку, що позбавлення відповідача батьківських прав щодо обох дітей як крайній захід впливу є передчасним.

25 червня 2019 року рішенням Донецького апеляційного суду апеляційну скаргу відповідача задоволено частково та рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 15.03.2019 року в частині задоволення вимог про позбавлення батьківських прав скасовано. У задоволенні вимог про позбавлення батьківських прав відмовлено.

 За інформацією Краматорського місцевого центру з надання
безкоштовної вторинної правової допомоги

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут