Вплив вживання алкоголю на дорожньо-транспортний травматизм

Дорожньо-транспортний травматизм є однією з основних причин інвалідності та смертності. За останніх 15 років в Україні внаслідок ДТП загинули 74 тисяч людей, травмовано 60, 3 тис. осіб. 76% травмованих у ДТП вмирають до госпіталізації. За останніх 6 років в Україні внаслідок ДТП загинули 1400 дітей.

Згідно з даними прес-служби Патрульної поліції Краматорська та Слов’янська, за 5 місяців 2019 року відбулося 336 ДТП, 61 людину травмовано, 8 людей загинули. Найбільше ДТП відбулося у травні місяці – 79, в 19 ДТП були постраждалі. За аналогічний період 2018 року відбулося 319 ДТП, в 55 ДТП були постраждалі, 72 особи травмовані, 4 людини загинули.

За даними Департаменту Патрульної поліції, серед 5 причин, що стали основними при виникненні ДТП в першій половині 2018 року: порушення правил проїзду перехресть;  недотримання правил безпечної дистанції;  порушення правил маневрування; перевищення допустимої швидкості руху; управління транспортом у стані алкогольного сп’яніння.

 Отже, окремо поговоримо про негативний вплив вживання алкоголю.

 Алкоголізм – це хвороба або розбещеність? Початок систематичного сп’яніння – це розбещеність, безкультурність і безвілля, а період психічної залежності від спиртного – це  вже зародження захворювання.

Встановлено, що алкоголь, потрапляючи в організм, активно всмоктується в шлунку, кишечнику, затримується печінкою та концентрується у нервовій системі. Найбільше при алкогольній інтоксикації страждають вищі відділи – кора великих півкуль головного мозку. Незворотні наслідки інтенсивного вживання алкоголю: ушкодження мозкових функцій, обумовлені ураженням клітин кори великих півкуль – «думаючої» області головного мозку. Шкідлива дія алкоголю позначається на всіх системах людського організму. На цей час доведений шкідливий вплив алкоголізму в розвитку гострих і хронічних захворювань. Вчені розрахували, що при споживанні 100 грамів алкоголю гине 7500 нервових клітин. При вживанні алкоголю перш за все страждають ніжні, високочутливі до інтоксикації клітини кори великих півкуль.

Токсичне ураження головного мозку (алкогольна енцефалопатія) виявляється не тільки в гострих і хронічних алкогольних психозах, але й також в алкогольній деградації особистості. Людина огрубіває, стає все більш примітивною, поступово знижується її ініціативність, погіршується пам’ять: все важче запам’ятовувати нове і відтворювати старе. Виникають різні форми алкогольних психозів, слухові і зорові галюцинації, розлад свідомості, які обумовлюють різні суспільно небезпечні дії. Багато патологічних змін при хронічному алкоголізмі виникають внаслідок ендокринних розладів. Алкоголь пригноблює гормональну діяльність гіпофізу, кори надниркових залоз, які  регулюють обмін речовин та функції статевих залоз. Відбувається пригноблення  нервової системи: людина починає переживати неадекватні почуття: неспокій, тривогу, роздратованість, напруженість (симптоми відвикання), сильно реагує на будь-який стрес, дуже обурюється на подразники, що відбуваються в зовнішньому світі, довго не може заспокоїться після стресу.

Алкоголь самим негативним чином впливає на центральну нервову систему, викликаючи негативні відчуття, які переслідуватимуть вас не припиняючись протягом довгого часу. Ми вважаємо, що ми п’ємо для того, щоб почувати себе добре, та, можливо, ми отримуємо короткострокове зняття напруги, яка породжується самим алкоголем. Проте із кожним вживанням алкоголю ми надовго вперед закладаємо собі дуже сильні дискомфортні і негативні відчуття.  Вони сприятимуть зриву і змушують нас вживати алкоголь.

Алкоголізм в Україні  є соціально-культурною проблемою. Більше 100 тисяч українців перебувають на обліку у наркологів з алкогольною залежністю. Згідно  зі статистикою ВООЗ за 2012  рік, Україна посідає п’яте місце у світі за споживанням алкоголю (у 2011-у  було шосте) й друге – за рівнем смертності від цієї соціальної хвороби в Європі. Українці споживають 15,6 л на душу в рік. Щороку населення України знижується, і чи не половина цієї кількості пов’язана з алкоголізмом.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, необоротні зміни генофонду нації починаються при вживанні близько 6 літрів алкоголю на рік на людину; після перевищення цього рівня нація починає неухильно деградувати і вимирати. На думку українських медиків, в даний час на 6 п’ючих чоловіків припадає одна жінка. З алкоголізмом зв’язують високу смертність українського населення, яка в сільській місцевості перевищує міську приблизно в два-три рази. Вважається, що в цілому по країні смертність від алкоголю призводить до передчасної втрати приблизно 30% чоловіків. Проведене у 2010 році соціально-демографічне дослідження «Молодь України» показало, що 96,1% українських респондентів віком від 15 до 34 років вживають будь-які спиртні напої, і лише 3,9% опитаних повідомили, що вони ніколи не вживають алкоголь. Найпопулярнішим напоєм серед молодих українців було названо пиво. За останніх десять років кількість пивних алкоголіків в Україні зросла в 10 разів. Доля пивних алкоголіків у містах складає 10-15%. Однією з причин є міф про нешкідливість пива.

Гендерні особливості: 17,5% молодих українських чоловіків вживають спиртне 2-3 рази на тиждень, серед жінок таких лише 3,2%. Кількість чоловіків, що вживали алкоголь 2-4 рази на місяць, сягає 36,6%, а жінок  – 27,5%. Структура вживання спиртних напоїв українською молоддю виглядає таким чином: 74% респондентів вживали пиво, 64%  – вино, 62%  – шампанське, 53%  – міцні алкогольні напої, 37%  – слабоалкогольні напої.

Мозок і нервова система не відновлюються на наступній день після того, як ви припинили пити алкоголь. Ви кинули пити і сподіваєтесь отримати тверезий та світлий розум відразу ж, але цього не відбувається. Наслідки «неадекватного розуму» доведеться проходить декілька місяців, у тому числі справлятися з панічними атаками, різко-пораженським мисленням і незрозумілою тривогою. Через те, що результатом вживання алкоголю сталє пригноблена та неправильно працююча психіка, яка періодично видає помилкові негативні відчуття, – страждає і наше мислення.

Водії, пам’ятаєте, вживання алкоголю дуже небезпечно, якщо Ви за кермом!

Т.Чайка, завідувачка відділом ДУ «Донецький ОЛЦ МОЗ України»
В.Павлова, лікар ДУ «Донецький ОЛЦ МЩЗ України»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут