Як прискорити децентралізацію на лінії зіткнення

У Краматорську “за круглим столом” обговорювали проблеми та перспективи створення об’єднаних громад на лінії зіткнення. Організатором заходу виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

До дискусії долучились представники місцевої та районної влади з Ясинуватського, Бахмутського районів, Торецька, обласного департаменту інформаційної та внутрішньої політики, а також керівництво обласного управління Держгеокадастру.

Демотиватори для об’єднання

Серед проблем, які уповільнюють темпи децентралізації на території, яка межує з лінією зіткнення, говорили не тільки про продовження бойових дій. У військово-цивільних адміністрацій нема повноважень проводити процедуру створення ОТГ –  відповідні рішення за законом може ухвалювати лише місцева рада. Функціонування ж ВЦА на районному рівні демотивує громади об’єднуватись – у таких випадках не відбудеться передача майна з районної власності до власності громади, а значить, ОТГ не зможе повноцінно виконувати свої функції.

Очеретинська громада потребує перерозподілу територій

Процеси децентралізації в Очеретинській громаді розпочались ще в 2015 році, тоді ж були прийняті усі необхідні рішення. Але до перших виборів справа не дійшла – з Центрвиборчкому повернули документи. Справа в тому, що частина сільрад, які увійшли до Очеретинської громади, розділені лінією зіткнення таким чином, що одні села знаходяться на українській території, а інші – на окупованій. При цьому самі сільські ради як органи управління продовжують функціонувати. Коли формували склад Очеретинської громади, то до складу ОТГ включили села з української території, і не включили села з окупованої території. А розривати територію сільради не можна. Саме тому процес створення Очеретинської ОТГ так і не дійшов до логічного кінця.

Під час “круглого столу” Сергій Добряк, в.о. голови Ясинуватської РДА, розповів про можливий шлях вирішення цієї проблеми. Є пропозиція, не змінюючи межі району, змінити межі проблемних сільських рад: підконтрольні українській владі села включити до складу інших сільрад, де таких проблем нема. Наприклад, зі Спартанської сільради українське Опитне увійде до складу громади, а решта території, яка зараз під окупацією, буде потенційною частиною Донецької громади.

У такому випадку, щоб перерозподілити територію між сільрадами, не доведеться звертатись за рішенням до Верховної Ради, а достатньо ухвалити рішення спочатку сільських рад, а потім районної ради. Це дозволить зрушити процес децентралізації в Очеретинській громаді.

Світлодарська громада зможе бути спроможною

На самісінькій лінії зіткнення знаходиться й потенційна Світлодарська громада в Бахмутському районі. В її спроможності та перспективності впевнений Анатолій Брехунець, Світлодарський міський голова.

На території потенційної об’єднаної громади працюватимуть дві електростанції, свинокомплекс – тобто є робочі місця з достатнім рівнем заробітної платні. Землі також вистачить. Але шостий рік громада знаходиться на лінії зіткнення, місцеві жителі потерпають від обстрілів, житло в селах зруйноване цілими вулицями особливо страждає Луганське. Процес децентралізації в потенційній громаді вже розпочався, тут розуміють, що краще скористатись принципом добровільності.

Торецькій громаді треба створити нерозривну територію

Місто Торецьк, яке максимально наближене до Горлівки, має купу проблем, які заважають створити об’єднану територіальну громаду. Серед найвагоміших – продовження бойових дій, функціонування ВЦА замість міської ради, а також розривність території.

Деякі населені пункти, які адміністративно підпорядковані місту Торецьк та мають утворити з ним ОТГ, знаходяться в оточенні земель Ясинуватського та Костянтинівського районів, а значить, не мають спільних меж з містом або між собою, що унеможливлює створення громади. Щоб розібратись з цією проблемою, треба передати частину земель від районів до міста, тим самим забезпечити принцип нерозривності території, пропонував під час обговорення Сергій Винник, заступник голови Торецької ВЦА, Проте в такому випадку змінюватимуться межі районів, а значить, треба рішення від Верховної Ради.

З алгоритмом проведення усієї процедури обіцяли допомогти в державному геокадастрі, саме тому його представники брали участь у “круглому столі”.  Цей механізм знадобиться і для інших потенційних громад, щоб розібратись з землями.

1 КОМЕНТАР

  1. […] Для цього міська рада повинна затвердити або Положення про місцеві ініціативи, або прописати цей порядок у Статуті міста. Як тільки процедура буде прописана та затверджена сесійним рішенням, громадськість зможе виходити з різними ініціативами. У тому числі ініціювати початок створення ОТГ. […]

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут