TVоє здоров’я: Робимо щеплення від правця та дифтерії!

0
88

Профілактичні щеплення необхідно робити не тільки дітям, а й дорослим. Які з них є обов’язковими? Про це розповідає завідуюча Амбулаторії № 8 КНП «ЦПМСД № 1» Ольга Пархоменко.

– На сьогодні головні щеплення, які потрібно повторювати дорослим кожні 10 років, – це щеплення від смертельно небезпечних захворювань: дифтерії і правця, – зазначила Ольга Пархоменко. – Ці захворювання протікають агресивно і ймовірність фатальних наслідків у нещеплених осіб висока. За рекомендацією ВООЗ, дорослим людям один раз на 10 років необхідно повторювати вакцинацію від правця і дифтерії для підтримки імунітету. На жаль, в Україні виникають випадки захворювань, у тому числі – трагічні, яких можна було б уникнути, сформувавши надійний колективний імунітет.

Що таке дифтерія?

Дифтерія – інфекційна хвороба, викликана бактерією Corynebacterium diphtheriae. Її ознаки і симптоми зазвичай проявляються через 2-5 днів після зараження і варіюються від легких до важких.

Найчастіше симптоми наростають поступово, починаючи з болю в горлі та підвищення температури тіла. У важких випадках бактерії виробляють токсин, що викликає формування потовщеного сіруватого або білого нальоту в горлі.

Наліт може стати передумовою обструкції дихальних шляхів, утрудняючи дихання і ковтання й викликаючи «гавкаючий» кашель. Можливий набряк шиї, почасти викликаний збільшенням лімфовузлів.

Токсин може також проникати у кровотік, викликаючи різні ускладнення, у тому числі ураження й пошкодження серцевого м’яза, нервів, порушення функції нирок і кровотечі на тлі зниження змісту тромбоцитів у крові. Поразка м’язів серця може призводити до порушень серцевого ритму, а запальні ураження нервів можуть викликати параліч.

Дифтерія легко передається між людьми при безпосередньому контакті або повітряно-крапельними шляхом, наприклад, при кашлі або чханні. Вона також може передаватися через одяг та інші предмети, на які потрапили бактерії. За статистикою, із 100 нещеплених хворих на дифтерію 10 осіб помирають…

Що потрібно знати про правця

Правець – це небезпечне інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему і викликає найсильніші судоми м’язів.

Збудник правця поширений повсюдно не тільки в природі, а й на предметах домашнього вжитку, одягу тощо. Захворювання розвивається при потраплянні збудника правця на шкірні покриви (рани, садна, подряпини, порізи тощо). Діти можуть заразитися на правець на ігрових майданчиках, у парках і навіть пісочницях.

Щорічно у всьому світі від правця гине понад 160 тисяч осіб. У регіонах, де відсутня протиправцева сироватка, смертність сягає 80%, а серед новонароджених – до 95%.

Вакцина від дифтерії і правця

Від дифтерії та правця не захищена половина українського населення, повідомляють в МОЗ, адже дорослі, яким робили щеплення в дитинстві, вже не мають імунітету.

Від цих двох недуг в Україні вживають одну вакцину – АДС-М. Вакцина є у всіх амбулаторіях Краматорська в необхідній кількості. Процедура вакцинації не вимагає спеціальної підготовки. Можна і потрібно сміливо робити щеплення, а не чекаючи критичних ситуацій, коли виникне ризик захворіти або піддати зараженню своїх близьких.

Від кору – за бажанням

У ревакцинації проти інших небезпечних захворювань, від яких роблять щеплення в дитячому віці, немає необхідності. При певних обставинах фахівці рекомендують дорослому пацієнту зробити щеплення від кору, гепатиту В, туберкульозу.

Наприклад, з урахуванням напруженої епідситуації по захворюваності на кір в Україні, дорослі люди, які сумніваються в тому, що в дитинстві їх прищеплювали від кору, можуть пройти вакцинацію в приватних центрах. Щоправда, «в навантаження» до вакцинації там можуть додати здати аналізи і консультацію імунолога.

Якщо людина є нормально щепленою за календарем, то немає сенсу в обов’язковій ревакцинації проти кору. Дітям же потрібно обов’язково робити це щеплення в 12 місяців і 6 років.

Нагадаю, в Україні використовують «потрійну» вакцину КПК – від кору, паротиту та краснухи. За даними МОЗ, всіх прищеплюють препаратом «Пріорікс» бельгійського виробництва.

Побічні ефекти та ускладнення

– Серйозні побічні ефекти, викликані вакцинами, зустрічаються дуже рідко, 98% людей переносять вакцинацію як від кору, так і від дифтерії і правця добре, – запевняє лікар. – В інших пацієнтів бувають невелика температура, болючість і припухлість у місці введення, які не потребують додаткової корекції і проходять самостійно.

Що показує аналіз крові на антитіла

Аналіз крові на антитіла роблять з метою з’ясування стану імунітету пацієнта. Найчастіше його призначають при підозрі на серйозні захворювання, у тому числі на кір, гепатит, правець.

Куди звертатися, щоб зробити щеплення

Для того, щоб виконати ревакцинацію, досить звернутися до свого сімейного лікаря/ терапевта, оформити згоду, пройти мінімальний огляд, отримати направлення та зробити щеплення.

Щеплення від дифтерії та правця в ЦПМСД є безкоштовним як для дорослих, так і дітей, від кору ж безкоштовно вакцинують тільки дітей і підлітків (до 18 років).

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут