102 роки тому війська УНР визволили Донбас

Досить непомітно за карантинно-святковими подіями минули славетні дати національно-визвольної боротьби українців за незалежність 1917-1921 років, які неодмінно слід пам’ятати мешканцям Донецької області. У цьому році ми відзначаємо вже 102 річницю звільнення Донеччини від більшовицької навали військами Української народної республіки (УНР), що була проголошена у листопаді 1917 року та визнана 30 державами світу.

2 березня 1918 року українські війська визволили від більшовиків Київ, після чого відбувся масштабний український контрнаступ, який почався за підтримки союзницьких військ. На початку квітня генерал Натієв, якому було доручено звільнення Східної України, поділив свою дивізію на дві частини. Перша (Харківська) група на чолі з командиром 2-го Запорізького пішого полку Петром Болбочаном вирушила з Полтави на Харків. 8 квітня більшовиків з Харкова було викинуто, і група підполковника Болбочана рушила на Катеринослав та Олександрівськ (Дніпро та Запоріжжя).

Друга (Слов’янська) група на чолі з командиром 3-го Гайдамацького полку Володимиром Сікевичем повинна була наступати через Лозову на Донбас. Слов’янську групу складали: 1-й Запорізький ім. Гетьмана Петра Дорошенка піший полк, 3-й Гайдамацький полк, 3-й Запорізький ім. Гетьмана Богдана Хмельницького піший полк, Гарматний та Інженерний полки.
17 квітня 1918 року більшовики без бою здали Слов’янськ, 18 квітня військами УНР було звільнено місто Бахмут. 21 квітня від більшовиків визволено вже Краматорськ. Тут на українців очікувала урочиста зустріч. Робітнича делегація Краматорська зустріла вояків Слов’янської групи з хлібом-сіллю та подарували українським воїнам прапор з написом «Нехай цей стяг буде благословенням робітників у боротьбі за незалежну, соборну Україну. Ми з вами!».
Апогеєм цієї події стало виконання всім майданом пісні «Ще не вмерла Україна». Після того як війська УНР зайняли Горлівку, розпочалася боротьба за звільнення від більшовиків Юзівки (Донецька), Дебальцевого та Попасної. 28 квітня всі ці міста перейшли під повний контроль українців.

30 квітня Перший піхотний богданівський полк дійшов до станції Колпакове, яка тоді знаходилась на кордоні УНР і Всевеликого війська Донського. Визволення запорожцями Донбасу завершилося символічним актом: у Колпаковому козаки принесли два високі стовпи, пофарбували їх у жовту і блакитну фарби, що знайшли на станції, а на кожному з двох боків намалювали тризуб, під яким написали «УНР».

Роман БАЛАБОЙКО

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут