Сб. Січ 28th, 2023

25 квітня відзначався Всесвітній день боротьби з малярією. ВООЗ розробила глобальну стратегію боротьби з малярією на 2016-2030 роки. Мета стратегії у зменшені кількості випадків захворювання до 2020 року на 40%, а до 2030 року – на 90 %. Малярія була і залишається однією з небезпечних хвороб. Щороку у світі хворіють на малярію близько 300 млн. осіб, з них до 500 тис. помирає. Найбільш сприйнятливими до захворювання є діти до 5 років, на їх частку доводиться до 67% випадків смерті від малярії. Кожні 2 хвилини від малярії вмирає 1 дитина.

За даними ДУ “ Центр громадського здоров’я  МОЗ  України” в нашій державі після ліквідації місцевої малярії мають місце лише привезені випадки. Малярія – паразитарне захворювання, збудником якої є найпростіші мікроскопічні організми (плазмодії), що передаються від хворої людини  через покуси малярійних комарів. Малярійні комарі роду Anopheles повсюдно зустрічаються у нас в Україні, в т.ч. і в Донецькій області.А привозять малярію громадяни України, що побували на ендемічних по малярії територіях, а також іноземці, найчастіше – студенти. Щорічно в Україні реєструються декілька десятків випадків захворювання привезеною малярією. Останній випадок привезеної малярії в Донецькій області був зафіксований в 2018 році в сезон передачі малярії, що є особливо небезпечним.

Кожна форма захворювання має свої особливості, але для всіх характерні загальні симптоми. В першу чергу, гарячка, головна та м’язова біль, потовиділення, отдишка, тошнота, блювання, кашель. Такий стан людини пов’язаний з впровадженням паразита в еритроцити крові. У хворого розвивається анемія, вражаються печінка, нирки та інші органи. При відсутності своєчасного лікування, особливо тропічної малярії, людина впадає в кому і наступає смерть. Як було відмічено вище, захворювання передається тільки через покуси комарів. Повітряно-краплинним шляхом малярія не передається, тому заразитися, просто знаходячись поряд з хворим не можна.

Згідно з останніми даними, опублікованими ВООЗ, на етапі спалаху COVID – 19 простежується різке зниження заходів по профілактиці і лікуванню малярії в світі. послуг в боротьбі з малярією. За найгіршим прогнозом, в результаті зниження протималярійних заходів, число смертей від малярії зросте в 2 рази порівняно з 2019 роком. Це означатиме повернення до рівня смертності від малярії, який спостерігався 20 років тому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *