Пт. Чер 9th, 2023

Сьогодні, 30 квітня, Україна відзначає День прикордонника. Цього дня ми дякуємо тим, хто захищає державні кордони та нашу національну ідентичність. Щиро бажаємо здоров’я, добробуту, достатку, чистого неба над головою та вільної землі під ногами.

Нагадаємо, що в новітній історії нашої Держави ця дата змінюється вже втретє. У 1992 році Указом Президента свято – День прикордонника було встановлене
4 листопада, у день прийняття Верховною Радою України у 1991 році Закону «Про Прикордонні війська України». Але радянський ментальний спадок українських збройних формувань не дав закріпитись новій даті в головах військовослужбовців вже нової, української армії. Це призвело до того, що з 2003 року дату Дня прикордонника повернули назад  до радянської інерції, на 28 травня. І знову українці вимушені були відзначати не свої, а чужі свята за чужою історією та традиціями.

Ситуація змінилася з початком російсько-української війни та національно-історичного відродження української нації. Так, Указом Президента України від 27 квітня 2018 року за  №111/2018 «Про День прикордонника України», з метою вшанування мужності та героїзму захисників державного кордону України, враховуючи внесок прикордонників у боротьбу за незалежність України установлюється професійне свято — День прикордонника України, яке відзначається щороку 30 квітня.

Дата вибрана не випадково, вона присвячена подіям кінця квітня 1918 року, коли 30 квітня запорожці групи полковника Володимира Сікевича вийшли до кордону з Доном. Після зайняття Гайдамацьким полком УНР станції Колпаково війська припинили переслідування більшовиків. Про вихід на історичний кордон Володимир Сікевич у своїх спогадах пише наступне: «… 24 квітня 1918 року о 3 годині 26 хвилин, війська слов’янської групи зайняли станцію Колпаково, що на кордоні України і земель війська Дону, вигнали ворогів далеко за кордон. З того дня жовто-блакитний прапор на кордоні цих земель давав знати цілому світу, що український народ має свою державу вільною і незалежною. Слава українському народові, що скинув зі своєї матері кайдани, які вона носила триста років».

Зараз це свято має особливе значення для прикордонників. Коли у 2014 році Росія зухвало порушила цілісність державного кордону України, анексувала Крим та розв’язала війну на Сході України, прикордонники були першими хто взяв на себе підступний удар ворога. На початку 2014 року на захист Батьківщини встали понад 20 тисяч українських прикордонників, 70 героїв віддали найдорожче – життя, 435 – дістали поранення, 5 – досі вважаються зниклими безвісти.

Слава Україні!

Роман БАЛАБОЙКО

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *