Вже днями в Україні має розпочатися процес вакцинації від COVID-19. До організації процесу щеплення прикута увага українців. У людей багато питань. Зокрема, хто буде отримувати щеплення чи воно обов’язкове і скільки коштуватиме вакцина.

Публікуємо відповіді на найпоширеніші питання від експертів Комунікаційного центру вакцинації від COVID-19. 

№1. Коли почнуть вакцинувати українців?
Орієнтовний початок вакцинації — лютий 2021 року. Це поетапний процес, оскільки спочатку щеплення отримають працівники системи охорони здоров’я, які лікують від COVID-19.

№2. Якими є етапи вакцинації в Україні?
Міністерство охорони здоров’я України визначило і запланувало таку послідовність вакцинації від COVID-19:

Етап 1. Вакцинація людей із критичним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сфері протидії пандемії COVID-19. Планове охоплення: близько 367 000 — <1 % від загальної кількості людей в Україні. Вакцинацію здійснюватимуть мобільні бригади.
Етап 2. Вакцинація людей із надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також всіх, хто надає медичні послуги.
Планове охоплення: близько 2,5 мільйона — 6,1% від загальної кількості людей в Україні. Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.
Етап 3. Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та фахівців, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави. Планове охоплення: близько 7,2 мільйона — 17,1% від загальної кількості людей в Україні. Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.
Етап 4. Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та спеціалістів, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави. Планове охоплення: близько 11 мільйонів — 26% від загальної кількості людей в Україні. Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.
Етап 5. Після реалізації 1–4 етапів і в умовах високої доступності вакцин від COVID-19 та в разі повного забезпечення ними, розпочнеться наступний, п’ятий етап. Це означатиме, що вакцинуватися зможуть дорослі (від 18 років), які не увійшли до пріоритетних груп. Кількість таких людей становитиме близько 13 мільйонів.
Два раунди — дві дози вакцини Вакцинація від COVID-19 на кожному з етапів проводитиметься раундами. В одному раунді ті, хто роблять щеплення, отримують по одній дозі вакцини. Кожен раунд триватиме протягом 20–25 днів. Повний захист від нового коронавірусу передбачає дві дози відповідно до схем застосування
вакцин, які закуповуватиме наша держава.

№3. Кого будуть вакцинувати якнайперше?
Початковий етап кампанії з вакцинації розпочнеться з «першої хвилі». У цей час
використовуватимуть вакцину виробництва Pfizer/BioNTech, отриманих через глобальну ініціативу COVAX. Зважаючи на те, що постачання вакцин для «першої хвилі» буде обмеженим (очікувана кількість — 117 000 доз для 58 500 людей), спочатку щеплення отримають медичні працівники, які надають допомогу хворим на COVID-19. Вакцинація «першої хвилі» здійснюватиметься мобільними бригадами, які виїжджатимуть до робочих колективів медиків. Під час першого етапу отримають щеплення:
● Усі працівники мобільних бригад з вакцинації.
● Усі медичні працівники (лікарі, середній та молодший медичний персонал), які працюють у закладах, де надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19.
● Усі працівники лабораторій, які проводять лабораторні дослідження на COVID-19.
● Всі працівники екстреної медичної допомоги включно з водіями.
● Люди, які перебувають у спеціалізованих закладах, та працівники цих установ (інтернатах, будинках для літніх людей тощо).
● Працівники спеціалізованих закладів (інтернатів, будинків для осіб похилого віку тощо).
● Військовослужбовці (включаючи Збройні Сили України та Національну гвардію України), які беруть участь в Операції об’єднаних сил на Сході України.

№4. Як буде організований процес вакцинації?
Два способи організації процесу вакцинації від COVID-19:

1. За допомогою мобільних бригад з імунізації. Мобільні бригади виїжджатимуть до колективів медиків, працівників соціальної сфери, освітян, військовослужбовців тощо, а також туди, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий. Для впровадження основних етапів вакцинації, вказаних у Дорожній карті МОЗ України, буде залучено до 600 таких бригад.

2. Вакцинація на базі пунктів щеплень. Медичні працівники проводять вакцинацію всіх людей, яких направлено до них відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом. Для здійснення вакцинації від COVID-19 на базі закладів охорони здоров’я потрібно додатково залучити до 4 300 пунктів щеплень. Окрім того, вакцинацію від COVID-19 в закладах охорони здоров’я буде організовано у такий спосіб, щоб не порушувати рутинної вакцинації. Громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, матимуть доступ до вакцин від коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, підконтрольних уряду України.

№5. Скільки в Україні буде мобільних бригад з імунізації?
Загальна потреба становить близько 600 мобільних бригад для впровадження кампанії на всіх чотирьох етапах. Зараз в Україні сформовано 347 мобільних бригад, яких достатньо для вакцинації на першому і другому етапах. Загалом до роботи в мобільних бригадах буде залучено 2 500 фахівців.

№6. Чи проходять підготовку медичні працівники, які вакцинуватимуть від COVID-19?
Для організації постачання та розподілу вакцини від COVID-19, організації роботи з вакцинації потрібні кваліфіковані, добре підготовані медичні працівники. Саме тому для медиків, які працюватимуть у кампанії з імунізації, проводяться відповідні тренінги. Їх організовують МОЗ України, НСЗУ, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ДП «Державний експертний центр МОЗ України», ВООЗ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, USAID та інші національні й міжнародні партнери. З 5 лютого 2021 року розпочалися тренінги для регіональних координаторів, які будуть
забезпечувати процес вакцинації проти COVID-19.

№7. Як регулюється розподіл вакцини по регіонах?
Відповідно до наказу МОЗ України вакцини будуть розподілені на 25 обласних центрів. Обласні центри за наказом МОЗ України готують відповідні накази для розподілу на районному рівні.

№8. Як зберігатимуться вакцини?
Наявні вакцини від COVID-19 потребують наступних температурних режимів зберігання:

● -60… -80°C. Таких умов вимагають вакцини виробництва Pfizer/BioNTech. За результатами тендеру обрано приватну логістичну компанію, яка має відповідний
досвід логістики медичних препаратів у наднизьких температурах. Ця компанія має
е достатню кількість обладнання для дотримання вимог холодового ланцюга, а також надає спеціалізований транспорт для доставки вакцини до регіональних центрів. Розвозити вакцину будуть щотижня, суворо дотримуючись температурного режиму. В обласних центрах для вакцини підготовлено 25 складів. Вакцини мають бути
використані протягом 5 днів з моменту надходження на склад, оскільки там вони
будуть зберігатися за температури +2 до +8°C. У районах вакцину не зберігатимуть. Зі складів регіонального рівня її щодня забиратимуть мобільні бригади відповідно до попередньо складеного маршруту виїзду та реєстру людей, які отримуватимуть щеплення.
.
● -20°C. Зберігання вакцин за температури -20°C здатне забезпечити Державне підприємство «Укрвакцина» (підприємство також розмитнює препарати, а потім зберігає на центральному складі). У холодильному обладнанні ДП «Укрвакцина» за -20°C можна зберігати до 3 000 000 доз вакцини. Окрім того, ДП «Укрвакцина» може доправляти вакцини до регіональних складів.

● +2…+8°C. Такий температурний режим також забезпечить ДП «Укрвакцина». Підприємство має потужності для прийняття на склад і зберігання одночасно до 30 000 000 доз, а також спеціалізований транспорт для доставки в обласні центри. У регіонах працюватимуть 25 закладів, які можуть зберігати обсяг препаратів дво- чи
тримісячної потреби. У районах також передбачено 490 пунктів, в яких може зберігатися обсяг препаратів для задоволення потреби у вакцині до 2–4 тижнів.

№9. Якщо я не потрапив/-ла у пріоритетну групу вакцинації, коли я отримаю вакцину?
Вакцинація від COVID-19 дорослих, які не увійшли до пріоритетних груп, також здійснюватиметься за державний кошт. Це відбудеться тоді, коли щеплення отримають всі пріоритетні групи, тобто на п’ятому, останньому етапі кампанії з імунізації в Україні.

№10.Чи можна зробити щеплення від COVID-19 у приватних медичних закладах?
Очікується, що вакцини на комерційному ринку (і в приватних медичних закладах) можуть з’явитися в другій половині 2021 року. Це пов’язано із надзвичайно великим попитом на вакцини та обмеженими можливостями виробництва фармацевтичних компаній.

№11. Якщо я перехворів/-ла на COVID-19, чи потрібно мені вакцинуватися?
Надійних даних про те, скільки триває імунітет після перенесеного СOVID-19, поки що немає. Трапляються випадки повторного інфікування. Водночас випадків, коли вакцинація зашкодила людям, котрі перехворіли на COVID-19, не зафіксовано.
Тож якщо ви перехворіли, вам усе одно показано щеплення.

№12. Якщо я входжу до пріоритетної групи вакцинації, але на момент того, коли була моя черга, вакцинуватися не було змоги (за станом здоров’я тощо)? Чи вакцинують мене?
Так. Питання вакцинації в такому випадку вирішуватиметься із сімейним лікарем та з медичним персоналом, який здійснює щеплення. Вакцинація буде доступною в наступному раунді щеплень.

№13. Чи будуть видавати «паспорти вакцинації»? Які документи підтверджують щеплення? 
Поки що «паспорти вакцинації» не передбачено, адже ці документи ще не узгоджені на
міжнародному рівні. Україна зможе запровадити цифрові й друковані «паспорти вакцинації», щойно отримає чіткі вимоги до них від міжнародних партнерів (ЄС, ВООЗ тощо). Поки «паспорти вакцинації» не впроваджені, українці отримуватимуть довідку про проведення щеплення від COVID-19, оформлену згідно з чинними положеннями про щеплення.

№14. Чи можуть мене змусити вакцинуватися?
Ні, вакцинація від COVID-19 є добровільною. Але Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують зробити вакцинацію для того, щоб захистити своє життя та здоров’я, а також ваших близьких, які можуть бути в групі ризику.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут