Робити щеплення від коронавірусу чи ні? Кому вакцина необхідна у першу чергу? У цій статті дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19. 

Кого слід вакцинувати насамперед?

Слід пріоритетно імунізувати працівників охорони здоров’я, які зазнають високого ризику зараження, а також людей похилого віку. До пріоритетних груп населення належать і працівники сфери обслуговування, освіти та інші люди, які часто контактують з оточуючими.

Для визначення черговості вакцинації різних цільових груп країни можуть скористатися рекомендаціями, наведеними в дорожній карті ВООЗ щодо пріоритетного порядку використання вакцин та документа про систему цінностей ВООЗ.

Кому можна вакцинуватися?

Вакцина може безпечно та ефективно застосовуватися для імунізації осіб із встановленими супутніми захворюваннями, які є факторами ризику тяжкого перебігу COVID‑19, такими як гіпертонія, хронічна хвороба легень, виражені захворювання серця, ожиріння та діабет.

Підвищений ризик тяжкого перебігу COVID-19 наражається на осіб, інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Ця група населення включалася до клінічних досліджень; при цьому не виявлено небажаних явищ з точки зору безпеки вакцини. Перед вакцинацією особам із встановленою ВІЛ-інфекцією рекомендується надавати необхідну інформацію та консультативну допомогу.

Чи слід щепити вагітних?

ВООЗ рекомендує використовувати вакцину проти COVID-19 для вагітних жінок тільки в тих випадках, коли користь щеплення у такої жінки переважує потенційні ризики. Щоб допомогти вагітним жінкам зіставити користь та ризики, необхідно надати їм інформацію про небезпеку COVID-19 під час вагітності, про ймовірні переваги вакцинації у місцевому епідеміологічному контексті та про поточні обмеження щодо даних про безпеку для вагітних. ВООЗ не рекомендує відкладати або переривати вагітність з причин, що стосуються проведення вакцинації.

Кому не рекомендовано вакцину?

  • Вакцинація протипоказана особам, які мають анафілактичну реакцію на будь-який компонент вакцини.
  • Особам із температурою тіла вище 38,5°С слід відкласти вакцинацію доти, доки не пройде лихоманка.
  • Вакциною не рекомендується прищеплювати осіб віком до 18 років до отримання результатів додаткових досліджень у цій віковій групі.

Як відбувається імунізація?

У будь-якому випадку, перша зустріч організму з чужорідною речовиною провокуватиме синтез захисних антитіл, які будуть спрямовані проти будь-якого патогену. Іноді кількість захисних антитіл падає, у цьому випадку роблять друге щеплення. Багатьом відомо ще з дитинства, що щеплення мають регулярний характер, оскільки повторна вакцинація несе у собі вироблення дедалі сильнішого імунітету в організмі щепленої людини.

Чому саме 2 щеплення?

Під час першого щеплення не завжди вдається сформувати належну кількість антитіл. Крім того, їх зв’язок з патогеном може бути недостатньо міцним. Друге щеплення розставляє всі крапки над «і», а також дозволяє створити необхідну кількість антитіл. Організм, побачивши і випробувавши на собі інфекцію двічі, добре запам’ятовує цю реакцію, і вже при повторній зустрічі з вірусним збудником захворювання не настає.

Читайте також:

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут