15 грудня в Україні щорічно відзначається День працівників суду. Це професійне свято встановлено Указом Президента країни №1318/2000 від 8 грудня 2000 року, враховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав та свобод людини та громадянина у затвердженні принципу верховенства права та розвитку та зміцнення України як демократичної, правової держави.

До системи судових органів України входять:

Конституційний Суд України, який вирішує питання щодо відповідності законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції та законів України.

Суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом та розглядають усі цивільні та кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення.

Третейські (арбітражні) суди, що розглядають справи щодо господарських правовідносин.

Згідно зі статтею 124 Конституції України, правосуддя в країні здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів поширюється попри всі правові відносини у державі. Конституція України наголошує на неприпустимості створення надзвичайних та особливих судів, які діяли б поза межами конституційно встановленої системи судів.

Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Голова Верховного Суду обирається на посаду та звільняється від неї шляхом таємного голосування Пленумом Верховного Суду України.

Стаття 127 Конституції України встановлює до кандидатів у судді певні вимоги. Вони повинні мати відповідну освіту, належний стаж юридичної роботи, проживати в Україні не менше десяти років та володіти державною мовою. Судді під час здійснення правосуддя незалежні і підпорядковуються лише закону. Народу України забезпечується можливість брати участь у здійсненні правосуддя через запровадження інститутів народних засідателів та присяжних.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут