12 січня в Україні День політв’язня. Цю дату відзначають щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання.

49 років тому – 12 січня 1972 року – розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва. За три дні було затримано Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола, Стефанію Шабатуру, Івана Світличного, Михайла Осадчого та інших відомих «шістдесятників». Арештовано було практично всіх провідних діячів національно-демократичного руху України. Їх обвинувачували в антирадянській агітації та пропаганді, а проти деяких сфабрикували звинувачення в кримінальних злочинах. Майже всі підсудні отримали максимально суворі вироки.

Українська гельсінська спілка з прав людини називає цю подію найбільш репресивною акцією проти українських дисидентів.

Вперше цей день відзначали в 1975 році, а засновником пам’ятної дати став В’ячеслав Чорновіл. Втім, за часів СРСР День політв’язня відзначався здебільшого людьми, які на собі відчули репресії тоталітарної системи та їхніми однодумцями.

День українського політв’язня в історії:

1965 – В різних містах країни було арештовано близько 20 представників української інтелігенції – «шістдесятників».

1970 – Вийшов перший номер «Українського вісника» – підпільного журналу, в якому без цензури висвітлювалися події в країні та друкувалися заборонені літературні твори.

1972 – Петра Шелеста, очільника ЦК КПУ, зняли з посади, звинувативши у потуранні націоналізму в Україні. Приводом стало існування позазаконного «Українського вісника».

1973 – В Тернопільській області засуджено групу молодих людей за вивішування українського національного прапора. Найбільший термін позбавлення волі за український прапор склав 11 років.

1976 – Заснування Української Гельсінської групи – об’єднання правозахисників з метою захищати переслідуваних та сприяти дотриманню прав людини.

1981 – За розклеювання листівок із закликом відзначити День українського політв’язня в Києві заарештовано п’ятеро молодих людей. Чотирьох з них засудили за цей вчинок на три роки позбавлення волі.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут