Про гендерну рівність говорили у Києві

0
216

Розширення можливостей сільських жінок та дівчат. Такою була тема конференції, організованої Укртелерадіопресінститутом, Державним комітетом телебачення і радіомовлення України та ГО “Центр розвитку “Медіафорум”, Національною Радою жінок України та ГО “Центр — Розвиток демократії” у вівторок, 17 квітня.

Голова Національної Ради жінок України, а також представниці низки громадських організацій, які були делегатками 62-ої сесії Комісії ООН зі становища жінок у Нью-Йорку, що відбулася 12 березня, ознайомили присутніх з матеріалами міжнародного форуму, поділилися своїми враженнями від спілкування з жінками різних континентів, окреслили коло українських проблем у контексті теми сесії. А вона була наступною: ”Виклики та можливості досягнення гендерної рівності та розширення можливостей сільських жінок  та дівчат”.

Отже, київська конференція  стала своєрідним продовженням міжнародної комунікації з гендерної тематики.

Директор Укртелерадіопресінституту Ярослав Літинський, відкриваючи конференцію, висловив сподівання, що такий представницький захід стане потужним імпульсом для подальшої популяризації в ЗМІ гендерної тематики, якій мало уваги приділяють на вітчизняних телебаченні, радіо, в пресі.

розв’язання гендерних проблем є ключем до успішності реформ

Голова Національної Ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська підкреслила, що загальнонаціональні  реформи, які проводяться в Україні у 18-ти секторах, справляють свій безпосередній вплив на сільські громади. А в них мешкає майже третина жінок нашої країни. На селі гостро відчуваються й усі соціальні наслідки різноманітних перетворень, село є оголеним нервом нашої держави.

Сільські громади найбільше потерпають від безробіття, низького рівня освіти, медицини, комунікацій, екологічних проблем.

Саме сільські родини зазнають найбільше втрат і життєвих викликів через війну на Донбасі

Людмила Порохняк-Гановська закликала Укртелерадіопресінститут до подальшої співпраці , а журналістів –  до активнішого висвітлення проблем життя людей у селах.

Наталя Гнатюк з селища Гриців на Хмельниччині зосередила увагу присутніх на важливості  створення соціальних ліфтів для сільських жінок та дівчат.

– Україна має дуже багато талановитих людей, а міжнародна спільнота потребує наших талантів. Тож слід створити потужні комунікаційні канали для обміну інформацією. Крім того, в сільських українських родинах ще збереглися добрі  родинні традиції, сім’ї не втратили мудрості, вирощують здорових щасливих дітей. Села України — це унікальний  соціальний скарб. Не треба село робити містом, – каже Наталя Гнатюк.

Така сентенція,звісно, викликає чимало запитань. А виявляється, що йдеться про необхідність саме сільського розвитку, навчання активістів, котрі можуть працювати з сільськими громадами, створювати умови для  підвищення рівня якості життя на селі, захисту довкілля, виробництва безпечних продуктів харчування тощо.

Порушувалося на конференції й таке болюче для українських сільських родин питання, як гендерно зумовлене  насильство. Жінки та дівчата в селі дуже вразливі, вони практично позбавлені будь-якого захисту, бо в нечисленній громаді неможливо дотриматися конфіденційності. А привнесені з чужої ментальності риси чоловічого домінування, пияцтва, схильності до насилля морально і фізично відбиваються на бутті дівчат і жінок. Вони, на жаль, здебільшого не прагнуть підвищувати свій освітній рівень, зазнаючи насилля, не повідомляють  про це нікому, не цікавляться інформацією про організації, котрі мають змогу допомогти їм облаштувати своє життя.

Війна на сході України загострила проблему  насилля щодо жінок через посттравматичний синдром учасників АТО

Зокрема, таку проблематику окреслила в своєму виступі на конференції президент ГО “Всеукраїнська організація “Інтелектуальна Україна” Тетяна Струбчевська, яка очолює Громадську Раду при Державній службі статистики України.

Як жінки в селі можуть отримати реальну допомогу, коли зазнають насилля в родинах? Про практичну діяльність мобільних бригад  розповіла присутнім кандидат психологічних наук Президент Центру практичної психології ГО “Розрада” Валентина Бондаровська.

– Позаторік для соціальної та психологічної допомоги міським та сільським жінкам на сході України було створено 26 мобільних бригад. Координатор, соціальний працівник та практичний психолог мали після одержання інформації про факт насильства вирішити як діяти, виїхати на місце події, зустрітися з її учасниками, зупинити насильство, надати жертві первинну допомогу, заявити у відповідні структури про такий факт тощо. Виявилося, що ця титанічна праця потребує відповідної підготовки, бо члени мобільних бригад не були готові до такого фронту роботи. Тож було реалізовано відповідну тренінгову програму. Однак мобільні бригади нині обмежуються лише інформаційними функціями. А насправді сільські жінки потребують практичного фізичного захисту від насилля в сім’ї, – зазначила Валентина Бондаровська.

Членкиня ГО “Центр-Розвиток Демократії”, гендерна експертка Марія Дмітрієва зосередила увагу аудиторії зокрема на питаннях залучення жінок для прийняття рішень, навела статистику, котра підтверджує, що участь жінок-миротворок у процесах прийняття рішень значно посилює сталість таких рішень, їхню ефективність.

Конференція  на тему: ”Розширення можливостей сільських жінок та дівчат”, зініційована Укртелерадіопресінститутом, переконана, наблизить медіаспільноту до розуміння затребуваності цієї тематики загалом і зокрема в контексті створення ЗМІ об’єднаних територіальних громад, реформування державних і комунальних  друкованих ЗМІ. Адже  так звана “капілярна журналістика”, тобто журналістика про життя громади, конкретної людини в громаді, захист її прав і свобод, надання  юридичної допомоги і просто вчасне інформування — все це робить видання корисним для читача, що й визначає успішність медіа.

Світлана Писаренко, 

викладачка вищої категорії Укртелерадіопресінституту,

заслужений журналіст України,

член Національної спілки журналістів 

 

Матеріал опублікований в рамках співпраці з Укртелерадіопресінститутом

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут