Яка громада на Донеччині є найбагатшою?

До першої десятки з 96 об’єднаних громад із населенням більше 15 тисяч жителів увійшла Соледарська міська ОТГ.

Аналіз виконання бюджетів 806 ОТГ за дев’ять місяців поточного року зробили експерти Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International.  Усі громади поділили на п’ять груп у залежності від кількості населення. До аналізу брались такі показники, як доходи на душу населення, рівень дотаційності бюджетів, питома вага видатків на апарат управління, питома вага рівня заробітної плати. Потім всі дані зводились в загальний рейтинг по кожній з груп.

Яка ситуація в Донецькій області? Дев’яту сходинку серед 96 ОТГ з кількістю населення більше 15 тисяч жителів посіла Соледарська міська ОТГ. До цієї ж групи увійшла Миколаївська міська ОТГ – вона опинилась на 27 місці. Доходи бюджету в перерахунку на одного жителя громади в Соледарській ОТГ складають 5 тис.грн, у Миколаївській – 3,6  тис.грн.

У другій групі з чисельністю населення від 10 до 15 тис. грн. потрапили Олександрівська селищна та Сіверська міська ОТГ. Серед 124 громад у Олександрівської ОТГ 89 місце, у Сіверської – 115. Доход бюджету громади у перерахунку на одного жителя складає в Олександрівській ОТГ трохи більше 2,9 тис.грн, у Сіверській ОТГ – лише 885 грн.

У третій групі громад з населенням від 5 до 10 тис. жителів всього 276 громад. Іллінівська сільська ОТГ посіла 59 місце, Черкаська селищна – 195 місце. За доходами бюджету в перерахунку на одного мешканця Іллінівська ОТГ дорівнює показникам Соледарської громади – трохи більше 5 тис. грн. У Черкаській селищній ОТГ цей показник складає більше 1,9 тис. грн.

Четверта група – найчисельніша, туди потрапили 292 маленькі громади з населенням менше 5 тис. жителів. У цій групі Андріївська ОТГ посідає 22 місце, Шахівська ОТГ – 25, Званівська ОТГ – 195 місце.

Саме в Андріївській та Шахівській сільських громадах доходи бюджету в перерахунку на одного жителя громади – найвищі серед усіх 10 громад Донецької області, в яких аналізували показники бюджетів за 9 місяців поточного року. В Андріївській ОТГ – це 12,1 тис. грн., у Шахівській ОТГ – 13 тис.грн.

В окрему групу виділені громади, створені навколо міст обласного значення. У Донецькій області до рейтингу потрапила лише одна така громада – Лиманська міська ОТГ, яка була створена ще в 2015 році. Бахмутська та Вугледарська ОТГ, які об’єднались у поточному році, потраплять до рейтингу лише з наступного бюджетного року. Поки в цій п’ятій групі 27 ОТГ. Лиманська міська громада посідає 11 місце. А доходи бюджету в перерахунку на одного мешканця складають 4,4 тис. грн.

Попередній аналіз бюджетів експерти-фінансисти робили за шість місяців поточного року. Якщо порівняти два рейтинги, то частина громад Донецької області покращила свої показники. З 12 на 11 місце піднялась Лиманська міська ОТГ, з 98 на 89 – Олександрівська селищна ОТГ, з 67 на 59 – Іллінівська сільська ОТГ тощо.

«Більшість ОТГ Донецької області посіли в своїх групах високі сходинки, – коментує Максим Ткач, радник з питань децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою». – При цьому варто розуміти, що спроможність – це не тільки фінансові показники, але й кадрові ресурси, розвинута інфраструктура, а головне – бажання людей розвивати громади. Саме з цим розумінням треба підходити до нового етапу реформи, коли будуть прийматись стратегічні рішення щодо нових пріоритетів».

Останнім часом говорять про перспективи укрупнення громади через об’єднання вже створених малих ОТГ. На думку експерта, треба підтримувати принцип добровільності, навіть якщо громади не мають високих фінансових показників, але були створені добровільно. Треба дати їм шанс та час спробувати досягти потрібних фінансових результатів, не втратити довіру людей до реформи, якщо вони зробили свій вибір добровільно.

Публікується за інформацією Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «ULEAD з Європою»

 

 

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут