Чт. Лют 2nd, 2023

Згідно з класифікацією ЮНЕСКО, країни, в яких на одного мешканця припадає прісної води менше, ніж 1,7 тисячі метрів кубічних на рік, належать до країн з низьким рівнем водозабезпечення. В Україні на одного жителя цей показник становить близько 1 тисячі кубометрів. Крім цього великою проблемою є нерівномірний розподіл водних ресурсів територією нашої країни. У південних та південно-східних регіонах, включаючи Крим, на одну людину припадає близько 400-500 кубічних метрів прісної води на рік.

Цьогоріч в Україні гідрологічна ситуація наближається до критичної, через безсніжну зиму та відсутність весняних дощів, річки та водосховища мають аномально низьку водність. За словами науковців така ситуація склалася уперше за останнє століття. Березень і майже весь квітень пройшли теж без дощів, до того ж вода у річках і озерах не промерзала взимку, а отже не очищалася природним шляхом.

Як повідомляє Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів, цієї весни в басейні Сіверського Дінця прогнозується найнижча водність за весь період спостережень. У березні середня водність річок Сіверського Дінця та Осколу в порівнянні з місячною нормою становила 30-60%; інших приток Сіверського Дінця та річок Приазов’я всього 20-45% від норми. Саме ці обставини – дуже низька водність з наближенням до критеріїв маловоддя, відсутність опадів і зниження припливу до водосховищ, а також особливі вимоги дотримання режимів роботи водосховищ у період нересту – змусили басейнове управління передбачити прийняття непопулярних кроків. Підприємствам з русловими водозаборами на р. Сіверський Донець було направлено повідомлення щодо посилення контролю за дотриманням встановлених режимів роботи та можливого обмеження лімітів у разі настання маловоддя. А все для того, щоб уникнути збоїв у водопостачанні жителів на сході України та забезпечити достатньою кількістю води як населення, так і сільське господарство та промисловість.

В умовах, що склалися не можна не згадати окупований Крим. До того ж рівно 6 років тому, 26 квітня постачання води на анексований Росією Крим із Дніпра через Північнокримський канал було зупинено. Після перекриття каналу, воду беруть з водосховищ і підземних джерел, та все ж російська окупаційна влада останнім часом визнає, що цих запасів замало. Основне джерело надходження води для окупованого Севастополя — Чорноріченське водосховище, продовжує міліти. І якщо вірити заявам кримської влади, запасів води вистачить тільки до червня… Що буде потім – невідомо. По дну Сімферопольського водосховища вже ганяють на машинах, а Партизанське водоймище, яке забезпечує водою місто Сімферополь продовжує невпинно висихати…

Роман БАЛАБОЙКО

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *