Сб. Січ 28th, 2023

У 19 кілометрах від Краматорська знаходиться невелике село Білокузьминівка, яке виникло наприкінці XVI ст. під назвою Оборонове. Для того, щоби зрозуміти підтекст первісної назви населеного пункту, необхідно побувати тут хоча б раз. Серед безкраїх степів і рівнин Сходу України, підносячись над рівнем горизонту, немов величезні хвилі древнього океану Тетіс, розкинулася біла горбиста гряда.

Окремо від скельного масиву стоїть крейдяна гора Меч, яка нагадує руїни середньовічного замку. Інші скелі вважають схожими на пальці або вітрила. Все це Білокузьминівські крейдяні відкладення (скелеподібне оголення верхньої крейди), що сформувалися приблизно 90 млн. років тому, коли на території теперішньої Донецької області було тепле древнє море. У цьому морі мешкали мікроскопічні тварини з вапняним скелетом. Сотні тисяч років їх останки збиралися на дні цього моря, з них і утворилися скупчення крейди.

Мілове оголення підіймається над рівниною на 25-метрову висоту — приблизно на висоту дев’ятиповерхового будинку. Скеля повністю позбавлена рослинності, лише на краю осипів ростуть скромні жовтець і конюшина. Це заповідна зона, площа її становить 0,35 гектара, під охороною знаходиться з 1972 року.

З вершини Білокузьминівської скелі відкривається широка панорама долини. Біля крейдяних гір можна побачити значні ділянки неораного ковилового степу, річку Біленька, що поросла очеретом, великий ставок та стада корів, які є незмінними відвідувачами цієї дивовижної пам’ятки природи.

Донеччина славиться не тільки своїми заводами-гігантами та шахтами-мільйонниками. Донеччина різнобарвна, таємнича, незвідана та прекрасна у своїй первинній природній красі. Знайомимось з Донеччиною разом, адже нам є чим пишатися.

Роман БАЛАБОЙКО

Фото: Олексій Іванишко

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *