Чт. Лют 2nd, 2023

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, що покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. День вишиванки проводиться щороку в третій четвер травня, аби підкреслити, що вишиванка є органічною частиною життя українців, а не одягом виключно для важливих чи святкових подій. Цього дня кожен охочий може долучитися до свята та одягти вишиванку на роботу, в університет чи до школи.

День вишиванки виник у Чернівцях у 2006 році. Його ініціатор письменниця та журналістка Леся Воронюк, бувши на той час студенткою Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, запропонувала ідею акції. Її підтримали інші студенти та викладачі й одяглися відповідно. На першу таку акцію зібралося не більше 10 студентів з факультетів історії, політології та міжнародних відносин. Та вже впродовж наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора, кількість якої сягає від 11 до 13 млн. українців та їх нащадків, а також прихильники України у понад ніж 60 країнах світу. Нині до Дня вишиванки традиційно проводяться святкові заходи — покази, паради, вуличні гуляння, і ця картина вже давно не виглядає несподівано або незвично, оскільки День вишиванки міцно укорінився в культурному житті нашого народу. Цього дня українці вбираються у вишитий одяг, прикрашають вишитим орнаментом автомобілі, паркани, стіни, ба більше – одягають у вишиванки статуї та скульптури.

Вже багато століть для українців вишита сорочка є символом щасливої долі та родинної пам’яті. Вишиванки були приданим дівчини, одягом для немовляти, оберегом для воїна, і взагалі, засобом розповісти про себе та свій рід. Вишиванка є своєрідним унікальним кодом українського етносу з зашифрованими оберегами, символами та знаками. Майже в кожному регіоні України є свій, неповторний орнамент вишивки, він відбиває історію, традиції, культурний здобуток відповідної місцевості. Донецьку вишивку від інших вирізняє досить тепла гама кольорів. У ній багато сонця, в ній більше червоного, ніж чорного. Орнаменти яскраві, чорно-червоні на білому тлі. Якщо були рослинні мотиви, – то це пишні квіти, цілі букети й дерева, зображалися й птахи.

А ще важливо те, що українська вишиванка, маючи споконвічну історію, не втратила своєї популярності й до сьогодні. Більш того, нині можна з упевненістю говорити про відродження українських традицій у сучасній інтерпретації. Фрагменти української вишивки використовуються багатьма відомими дизайнерами та будинками моди, серед яких Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. Разом із тим, традиційна українська вишита сорочка є розкішною, у неї стільки вкладали праці, що ніякі світові бренди та марки білизни не можуть з нею конкурувати.

Роман БАЛАБОЙКО

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *