Своєчасне виявлення хворих на COVID-19 є запорукою запобігання поширенню коронавірусної інфекції

Коронавірус викликає складне і підступне захворювання, про що свідчать показники захворюваності, тяжкість перебігу хвороби, смертності.

За спостереженнями провідних інфекціоністів світу це захворювання має, можна сказати, двофазний розвиток. Перше – це дія самого вірусу. Вже всі знають: перший тиждень захворювання буває прихованим. Це дуже небезпечно. Дійсно, у переважної більшості населення, особливо молодого, це захворювання протікає легко і все може закінчіться на рівні легкого нездужання. Але, на жаль, може наступити і катастрофа, яка обумовлена реакцією імунної системи проти власного організму. Тому лікування цього захворювання складне і індивідуальне для кожного хворого.
За даними лікаря-інфекціоніста, доктора медичних наук, професора Ольги Голубовської, з середини листопада і по сьогодні з’являється непомірно велика кількість складних пацієнтів, які важко піддаються терапії, з частими ускладненнями з виникненням тромбів.
Також росте число випадків повернення хвороби після виписки зі стаціонару, що потребує повторної госпіталізації і відновлення терапії.

Саме тому медики постійно нагадують: профілактика коронавірусної хвороби дуже важлива, у разі появи ознак респіраторної хвороби необхідне невідкладне звернення до лікаря. Але, на жаль, ще чимала частина населення проявляє безпідставну недбалість до свого здоров’я та здоров’я оточуючих. Це безсумнівно викликає настороженість і фахівців лікувальної медицини, і працівників профілактичного напрямку.

Якщо хвора на COVID-19 людина не звертається за медичною допомогою, не знаходиться на самоізоляції під медико-санітарним спостереженням, як і контактні з нею особи, відбувається широке розповсюдження інфекції. Крім того, саме самолікування та не своєчасне звернення за медичною допомогою, найчастіше призводять до тяжкого перебігу інфекції, що у свою чергу може стати причиною ускладнення стану хворого або може скінчитися інвалідністю і навіть смертю.

Тому підкреслюємо: Щоб уберегти себе та своїх близьких, не займайтеся самолікуванням і одразу звертайтеся до сімейного лікаря, якщо відчули прояви хвороби.

Особливу настороженість щодо коронавірусної інфекції повинні проявляти особи з групи ризику розвитку тяжких ускладнень, до якої відносяться пацієнти, які мають: тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, захворювання імунної системи, тяжку хронічну патологію дихальної та серцево-судинної систем, ниркову недостатність, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації, онкологічні захворювання.
А також працівники, які мають широке коло контакту – медики, педагоги, працівники сфери обслуговування, а також відвідувачі місць масового скупчення людей – релігійних громад, приватних зібрань, хостелів, пунктів для тимчасового проживання переселенців тощо.

Дії людей з симптомами ГРВІ:

  • Залишайтеся вдома.
  • Зателефонуйте своєму сімейному лікарю. Опишіть йому симптоми хвороби. Обов’язково розкажіть про те, чи були у вас подорожі, контакти з людьми, які хворі на COVID-19 або потенційно можуть бути інфіковані.
  • Виконуйте інструкції свого лікаря.
  • У невідкладних станах – висока температура, ускладнене дихання, біль у грудній клітині – терміново викликайте “швидку”.

Основне значення для етіологічної лабораторної діагностики COVID-19 має використання методу полімеразно-ланцюгової реакції. Відбір матеріалу на дослідження проводиться у пацієнтів або на прийомі у сімейного лікаря, або вдома мобільними бригадами.

В обов’язковому порядку лабораторне обстеження на COVID-19 з використанням методу полімеразно-ланцюгової реакції проводиться наступним особам:

  1.  Пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого, ймовірного випадку захворювання на COVID-19, з ознаками гострої респіраторної інфекції, вірусної або позагоспітальної пневмонії та/або тяжкого гострого респіраторного синдрому, яким не проводився скринінговий тест на визначення антигену SARS-CoV-2;
  2. Особам, у яких позитивні результати досліджень на антитіла методом імуноферментного або імунохемілюмінісцентного аналізу;
  3. Контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.

Своєчасне виявлення хворих сприяє проведенню відповідних протиепідемічних заходів з метою уповільнення передачі вірусу COVID-19, попередження темпів поширення хвороби, спалахів і запобігання викликаної ним захворюваності та смертності.

У разі проходження особою за власною ініціативою тестування на SARS-CoV-2 методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) та при отриманні позитивного результату дослідження, необхідно обов’язково звернутися до сімейного лікаря!

Звертаємо увагу, що закінчення лікування визначається на підставі клінічних показників, додаткові ПЛР-дослідження на COVID-19 не є необхідними.

Повторне тестування методом ПЛР з метою визначення наявності чи відсутності вірусу в організмі (припинення самоізоляції внаслідок хвороби) може проводитися за власним бажанням пацієнта, але не раніше ніж через 10 днів від дати появи симптомів або отримання першого позитивного результату на COVID-19 методом ПЛР (дата забору матеріалу на дослідження).

Чинним законодавством встановлено, що контактні особи можуть припинити самоізоляцію при отриманні негативного результату тестування на SARS-CoV-2 методом ПЛР, відібраного не раніше 8 дня останнього контакту з пацієнтом, хворим на COVID-19. Але лікарі профілактичного напрямку обґрунтовано вважають, що це має епідеміологічну обґрунтованість тільки у разі повного припинення контакту з хворим на COVID-19 (у разі проживання у різних домогосподарствах, припинення відвідування місця роботи, відправлення хворого на стаціонарне лікування тощо).

Як підготуватися до ПЛР-тесту?

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – основний тест, який виявляє наявність вірусу на ранній стадії захворювання. Для тесту у людини беруть мазок з носа та/або горла. Щоб результати були достовірними, найкраще здавати ПЛР-тест вранці до сніданку.

Рекомендації перед аналізом:

  • за 6 годин до тесту – не використовуйте спреї чи таблетки для горла;
  • за 3-4 години до тесту – не жуйте гумку, цукерки, не їжте, не пийте, не полоскайте горло, не чистить зуби та не паліть.

ДУ «Донецький обласний лабораторний центр
міністерства охорони здоров’я України»

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут