Сб. Лют 4th, 2023

Як маріупольським жінкам розпочати власну справу та стати бізнесвумен – цьому навчають у місцевому арт-просторі «Халабуда». Такі курси створили завдяки проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» у співпраці з Українським Жіночим Фондом та центрами професійного розвитку. За рік таку бізнес-науку опанували 60 мешканок Донеччини.

Ольга Олефіренко – засновник служби доставки їжі “Mamas Kuche”. Вона розповідає, що завдяки створеній сторінці у соціальній мережі можна замовити напівфабрикати і готові страви для людей, які надають перевагу здоровому харчуванню. Перші кроки в підприємництво маріупольчанка  зробила за підтримки Українського Жіночого Фонду та центру професійного розвитку. Лекції слухала в місцевому арт-просторі “Халабуда”.

«На курси я пішла вже з ідеєю зайнятися бізнесом, – розповідає  Ольга Олефіренко. – Вже в “Халабуді” ми протестували цю ідею завдяки тренерам. На лекціях навчилася основам: як  протестувати цю ідею, і як далі її розвивати, і маркетингу, і всім тонкостям, котрим без отримання знань не навчишся.

Вже влітку Ольга розпочала свою роботу. Страви для меню готує технолог. Дієтолог враховує для кожного замовника кількість кілокалорій і обов’язково зауважує на вагу, зріст та кількість років. Доставка їжі безкоштовна, але за умови мінімального замовлення на три дні. Страви довготривалого зберігання не готують.

Через пандемію у Маріуполі взялися допомагати охочим  розвивати свій бізнес. Підтримав майбутніх підприємців проєкт «Економічна підтримка Східної України». Його ментори та тренери навчають створювати  робочі місця, писати гранти для вдосконалення технологій чи бізнес-послуги. Нині лекції проводять  онлайн.

Співорганізатор курсів Дмитро Чичера розповів: «Перший курс ми встигли провести до карантину. Випустили першу групу з 30 осіб. А другу групу з 30 осіб, коли ми увійшли в зону карантину і були певні обмеження, ми ділили на три групи по 10. І до кінця року, вони теж закінчили навчання. За рік 60 жінок Донецької області пройшли навчання у Маріупольській асоціації підприємців».

Мешканка Маріуполя Тетяна Постол – випускниця таких курсів. Жінка каже, що до навчання не мала жодного уявлення про ведення бізнесу, бо багато років працювала у державній сфері. До того ж вік не додавав впевненості. Але нині цей бар’єр вже далеко позаду.

Нині Тетяна Постол самотужки виготовляє свічки, фасує трав’яний чай із власного городу. Активно рекламує  свою продукцію  у соцмережах. Водночас, жінка  готується розширити свій бізнес: облаштувати живу фотозону.

«Я хочу поєднати і своє лавандове поле, і поруч степ, який цвіте. Ну, десь починаючи з травня місяця і до кінця червня, тобто коли пейзажі незвичайні. Ну, поле звичайно зацвіте десь на третій рік. Наразі у мене тільки 200 кущів лаванди, але я буду поступово досаджувати, і поле буде».

Курси для охочих започаткувати свій бізнес працюватимуть і цього року. Їхні засновники помітили, що знання, які отримують на лекціях дають поштовх жінкам розпочати і створити власні стартапи.

Співорганізаторів курсів Дмитро Чичера зазначає: «Зараз у них не стоїть питання, як зареєструвати ФОП, яку вибрати групу, як заповнити податкову декларацію або як розрахувати собівартість своєї продукції. Зараз у них будуть стояти зовсім інші питання. Як посилити, як масштабувати свій бізнес, як збільшити обороти, як працювати з персоналом та з найманими працівниками.
З цього ми плануємо посилювати проєкт. І в будь-якому випадку залишати можливість для початківців підприємниць, які хочуть отримати знання. Які хочуть почати самостійне та впевнене життя в бізнесі».

Дивіться у сюжеті Донеччина TV

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *