Нд. Лют 5th, 2023

Оборона Донецького аеропорту від бойовиків та російських найманців тривала 242 дні – з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015-го, поки супротивник, застосувавши танки й артилерію, не знищив усі будови старого й нового терміналів летовища, які були б здатні забезпечувати укриття для українських воїнів.

Оборона Донецького аеропорту стала найзапеклішим епізодом російсько-української війни, яка триває на сході країни. За даними Генштабу, у ході боїв за Донецький аеропорт загинули 109 військових, поранені – 446, безвісти зникли – 6.

Серед наймолодших загиблих – добровольці Святослав Горбенко та Сергій Табала. Одному з них було 20 років, а другому – 19.

Серед загиблих у боях за Донецький аеропорт і чотири мешканця Донеччини. Їхні імена записані у Книгу пам’яті Донеччини.

Тримали оборону старого і нового терміналів військовослужбовці Збройних Сил України і бійці добровольчих формувань. Українських захисників з території міжнародного аеропорту  намагались витіснити проросійські окупаційні сили. Ворог здійснював штурм за штурмом. Атакували аеропорт з прилеглого Київського району Донецька, з території монастиря та селища Спартак. Українські бійці утримували аеропорт, провізію, боєприпаси переправляли в термінали через Піски. Тією ж дорогою здійснювалась ротація військових та евакуація поранених. Зі сторони селища велася вогнева підтримка. Внаслідок атаки бойовиків у грудні вже майже вщент був зруйнований старий термінал, а 13 січня впала диспетчерська вежа.

У новому терміналі бої точилися чи не за кожний поверх. 20 січня ворогові вдалося підірвати новий термінал, бетонні перекриття якого обрушилися на українських вояків. 22 січня вцілілі захисники вийшли з терміналу, тоді як чимало поранених потрапили у полон до ворога. Останніми 23 січня із території ДАПу вийшли бійці підрозділу 81-ї тоді ще аеромобільної бригади.

Донецький аєропорт та селище Піски обороняли дев’ять окремих бригад ЗСУ та спецпризначенці 3-го окремого полку, добровольці ДУК Правий сектор, бійці загону «Дикі качки», полку «Дніпро-1», «Карпатської Січі», бійці 79-ї, 72-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї  аеромобільних та 93-ї механізованої бригад, 57-ї мотопіхотної бригади, 90-го аеромобільного та 74-го  розвідувального батальйонів, 91-й окремий полк оперативного забезпечення, 8-ма окрема автомобільна санітарна рота і військовослужбовці 169-го навчального центру Десна.

За стійкість і незламність українських захисників назвали «кіборгами». Вони стали символом мужності й відданості ідеалам вільної та незалежної України. Героїв вшанували державними нагородами, більшість з яких – посмертно.

У грудні 2015 року в Генштабі ЗСУ зазначали: «Не слід розглядати оборону Донецького аеропорту як оборону лише будівель терміналів та диспетчерської вежі. Оборона летовища здійснювалася як оборона стратегічного об’єкта, територія якого разом із об’єктами інфраструктури становить десятки гектарів. Для оптимізації становища силам АТО було необхідно взяти під повний контроль Авдіївку, Піски, Опитне, Водяне, зайняти панівні висоти та забезпечити надійне прикриття усього Донецького напрямку».

 

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *