Нд. Лют 5th, 2023

Щороку 22 січня українці відзначають День Соборності України. Цього дня згадуємо дві важливі події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель.

22 січня 1918 року на хвилі національно-визвольних змагань Українська Центральна Рада вперше у XX столітті проголосила незалежність української держави.  А вже за рік – 22 січня 1919 року був проголошений Акт Злуки (об’єднання) Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки в єдину Україну. Цим самим стверджувалося об’єднання двох тодішніх держав УНР і ЗУНР, які виникли на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, в єдину соборну Українську державу.

Саме тоді, сто два роки тому, у 1919 році, на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів – вони об’єдналися у єдину соборну Українську державу. На Софійському майдані в Києві Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка об’єдналися в одну державу.

Пам’ять про існування власної держави у 1917-1921 роках у наступні роки надихала українців на продовження визвольної боротьби. У 71-у річницю Акта Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. 31 рік тому ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

22 січня 2021 року Україна в 102-й раз святкує проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. В цей день було проголошено незалежність Української Народної Республіки.

Це свято офіційно засновано в 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) Української держави.

У 2011 році День Соборності об’єднали з Днем Свободи, який раніше відзначався 22 листопада, під назвою День Соборності та Свободи України. Однак у 2014 році указом Президента України свято було відновлено як День Соборності України.

У сучасному українському національному календарі дата 22 січня займає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній Соборній Незалежній Державі.

У тексті Акту Злуки, проголошеного 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки.  Стверджувалося: «Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Однак об’єднання України відбулося чисто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту Злуки, більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехословаччина – Закарпаття.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні (місто Хуст), у той час – автономній республіці Чехословаччини. У цей день під синьо-жовтими прапорами відбулася 30-тисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давності.

Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року по нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців взялися за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

З тих пір в Україні «живі ланцюги» створювалися неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності  відзначається на державному рівні вже щороку.

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *