27 січня у всьому світі кожного року вшановують пам’ять жертв Голокосту. Люди приносять квіти до меморіалів загиблим, а деякі й досі на табличках шукають імена та фамілії рідних. Отже, згадаємо страшні події 1941-1943 років. 

Дивіться у сюжеті Донеччина TV

У Костянтинівці на території Хімічного заводу під час окупації міста нацистами війська третього рейху закатували, за різними оцінками, від п’яти до десяти тисяч людей. Серед них, за словами краєзнавців, близько трьох тисяч євреїв. Ася Аренсбург – науковий співробітник історичного музею у Костянтинівці, розповідає, що і її родину торкнулося таке лихо. Нацисти збирали євреїв гуртом та вели до Сергіївської балки, там потім розстрілювали.

«Найбільше було знищено євреїв саме у 1942 році, – розповідає Ася Аренсбург. – Була знищена моя бабуся, матір мого батька, була знищена й дружина брата мого батька, вона була вагітна, тобто не народилась дитина. Можливо, в мене була б двоюрідна сестра, або брат. Але цього ми вже ніколи не дізнаємося».

Нині на місці розстрілів євреїв у Сергіївській балці встановили монумент, до якого щороку приходять покласти квіти родичі загиблих та небайдужі місцеві жителі.

Науковий співробітник Костянтинівського міського краєзнавчого музею Аліна Крайня зазначає:

«У 1987 році монумент реставрували, і виглядав він так, як зараз, а вже у 2003 році за допомогою єврейської спільноти він був облагорожений із застосуванням ось такого природного каменю і граніта. На ньому з’явилося дві таблиці, де напис на російській мові, та на івріті».

Краматорськ, Крейдяна гора… Саме тут у 1968 році було встановлено монумент жертвам фашизму 1941 – 1943 років. Наразі тут немає таблички з іменами, адже тут поховано більше 6 тисяч людей.

Основними місцями, де нацисти страчували людей у Краматорську, були Ясногорка, Семенівка, Іванівка, Красногірка. 600 єврейських родин розстріляли у Червоному Яру. Не шкодували ані дітей, ані літніх людей.

Наталія Волошина, директорка краєзнавчого музею міста Краматорська, говорить:

«Наше місто було окуповане 28 жовтня 1941 року. Через три дні почав діяти табір смерті. Через три дні – 1 листопада 1941 року, там, на кар’єрі, вже були розстріляні 150 військовополонених.
Всього у Донецькій області функціонувало 47 таборів військовополонених. Зокрема, в Бахмуті, Маріуполі, Селидовому, Костянтинівці, Краматорську, а також у селищах: Кам’янка (Добропільського району), Новотроїцьке (Волноваського району), Південне (Торецького району). Населені пункти Покровського району – місто Покровськ та села Сергіївка, Даченське, Михайлівка. На нині тимчасово окупованій території: місто Макіївка, Донецьк, Сніжне, місто Зугрес (Харцизький район),  Горлівка та Іловайськ і на станції Каракуба (Кальміуського району)».

Довідково:

Пам’ятну дату запровадила Генеральна асамблея ООН Резолюцією № 60/7 від 1 листопада 2005 року. “Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, завжди слугуватиме всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…” – зазначається в документі. Україна приєдналася до вшанування Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у 2012 році.

27 січня 1945 року війська 60-ї армії 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау на території сучасної Польщі. Через Аушвіц, за оцінками науковців, пройшли 1,3 мільйона людей. Понад мільйон із них загинули.

Усього жертвами Голокосту стали 6 мільйонів європейських євреїв. На території України загинули півтора мільйона. Були знищені майже всі єврейські громади, які існували на території нашої країни до Другої світової війни. Більшість українських євреїв – жертв Голокосту була вбита під час масових розстрілів. Саме тому в Україні символом геноциду євреїв стали не газові камери таборів смерті, а Бабин Яр у Києві. У цьому місці лише 29-30 вересня 1941 року нацисти розстріляли понад 33 771 єврея.

З 2012-го щороку на державному рівні Україна вшановує жертв трагедії.

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут