Герої цих історій – жителі прифронтової зони, які постраждали від обстрілів російських окупантів і втратили свої помешкання. Важко сказати, як складалася би їх подальша доля після того, як їх житло внаслідок бомбардувань перетворилося на руїни, якби не реалізація державної програми, коли люди можуть отримати до 300 тисяч гривень за зруйновані Росією домівки.

Дивіться у сюжеті Донеччина TV

Життя розділилося на «до» та «після»

Рухаючись серед уламків, які лишились на місті, де стояв родинний будинок, Алла Василівна Кій неохоче згадує події шестирічної давнини. Адже в день, коли її життя змінилося на «до» та «після», вона не лише лишилась власного помешкання, а й втратила чоловіка.

Прийти до тями після загибелі чоловіка жінці допомагав син Олександр, на той час йому вже виповнилося 27 років.  Він працював електромонтером та неодноразово виїжджав на місця після обстрілів, що вчиняли бойовики, аби відновити електропостачання у прифронтовій Авдіївці. Але після отримання психологічної травми, пов’язаної із подіями, які сталися в його родині, Олександр захворів на розсіяний склероз. Вже кілька років чоловік знаходиться у інвалідному візку та потребує на дороговартісне лікування.

Алла Кій – мати Олександра розповідає: «Ми лікували сина за кордоном. Лікарі кажуть, що ходити й бігати він уже не зможе, але з паличкою буде пересуватися».

Не втрачає надію й Олександр. Він щодня займається на домашніх тренажерах, адже більш за все хоче допомагати матері.

Кілька років поспіль Надія із Олександром орендували різні приміщення від гуртожитків до маленьких кімнат, не призначених до потреб людини з інвалідністю. Натепер родина орендує невеличку двокімнатну квартиру у багатоповерхівці. За свій кошт та за допомогою друзів  і за згодою власниці помешкання для Олександра створили більш-менш комфортні умови.

Саме це помешкання родина розглядає як майбутню домівку, та, можливо, придбає найближчим часом. Адже нещодавно жінка отримала відшкодування за зруйноване житло в межах державної програми. Про можливість отримати гроші жінка дізналася з інтернету, швидко зібрала необхідні документи, а невдовзі й отримала грощі. Відшкодування становить 300 тисяч гривень – і це максимальна сума, яку можуть отримати громадяни за втрату житла  під час бойових дій.

До лінії зіткнення – майже один кілометр

Це місце жителі прифронтової Авдіївки називають старою частиною. Звідси до лінії розмежування майже один кілометр. Ворожі обстріли тут почалися від 2014-го року, тому будинки, які тут розташовані, зазнали руйнувань різних масштабів.

З 2006 року у цій частині міста мешкала родина Надії Фоменко. Все змінилося взимку 2016-го. Неодноразові обстріли промзони призводили до постійних займань. Тому родина переїхала до більш безпечного району, де й досі мешкають усією сім’єю. Про програму відшкодування за житло, зруйноване внаслідок російської агресії, дізналась зі соцмереж, і одразу ж вирішила діяти.

«Я дуже швидко все оформила, і в мене все вийшло, отримала компенсацію, – говорить мешканка Авдіївки Надія Фоменко. –  Буквально дуже швидко я все оформила. Мені сказали: здавайте, щоб ви у тому 2020 році увійшли в програму, поторопіться, і в мене все вийшло, дуже дякую, я не думала, що зможу скористатися цією програмою».

 Державна підтримка стає системою

Близько 350 будинків в Авдіївці було зруйновано під час обстрілів бойовиками з 2014-го року. Натепер по допомогу на отримання компенсації до військово-цивільної адміністрації звернулись 46 громадян, з яких 7 власників зруйнованого житла вже отримали максимальну суму компенсації у 300 тисяч гривень. Інші ж звернення перебувають  на розгляді обласної комісії.

Голова Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш зазначає: «Найголовніше, що могли досягти дві певні речі. Перше – що люди повірили, що нарешті за шість років за них подумали і почали вже не просто говорити, а дійсно надавати допомогу. І вже навіть не якісь механізми законодавчі розробляються, а вже реально в матеріальному вигляді надають кошти. І друге – що люди побачили, що така підтримка надаватиметься системно.

Заступник голови Донецької обласної державної адміністрації Вадим Філашкін говорить: «Будемо сподіватися, що грошова компенсація буде в рази більше для Донецької та Луганської областей, і ми допоможемо всім людям, чиє житло постраждало в наслідок бойових дій».

А таких будинків ще чимало. Адже окрім Авдіївки, під ворожі обстріли на Донеччині потрапляли Мар’їнка, Майорське, Широкине. До того ж, цього року продовжується програма по проведенню відновлювальних робіт пошкодженого житла.

Натепер на Донеччині коштами обласного бюджету відновлено 8 тисяч 207 житлових будинків усіх форм власності на загальну суму понад 246 мільйонів гривень.

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут