Пт. Чер 2nd, 2023

У січні православні християни з усього світу традиційно святкують Хрещення Господнє. Це свято завершує Різдвяні святки та є останнім із свят різдвяно-новорічного циклу.

Хрещення (Богоявлення) відноситься до двонадесятих свят – дванадцяти найбільших християнських свят після Великодня, які вважаються найважливішими подіями року у православних християн. На Водохрещу прийнято занурюватися в ополонку, цим символічно очищатися від гріхів. За переказами, вода у всіх водоймах у цей день набуває особливої ​​сили.

Традиції та обряди

Святкувати Водохрещу розпочинають уже увечері 18 січня. Цей вечір називається Хрещенський святвечір, який у народі відомий як голодний святвечір або голодна кутя. Весь день віруючі дотримуються суворого посту, і лише після появи на небі першої зірки сідають за стіл. Після вечері молоді дівчата збиралися на ворожіння. Вважалося, що цього вечора пророцтва були найправдивішими.

Наступного ранку, 19 січня, у церкві проводяться богослужіння та освячення води. У замерзлому водоймищі прорізається ополонка у вигляді хреста, яку називають йордань. Хрест із льоду ставиться біля ополонки вертикально, після чого вода в річці освячується і народ приступає до хрещенських купань.

Вважається, що вода у цей день набуває цілющих властивостей, очищаючи душу та тіло. Водохрещу воду зберігають цілий рік. Відповідно до додання, вона втрачає цілющі властивості і псується. Таку воду використовують для лікування від різних хвороб та окроплення житла з метою захисту його від бід та нечистих сил.

Після освячення води та купань віруючі вирушають додому та сідають за святковий стіл, наповнений пісними стравами (смажена риба, вареники з капустою гречані млинці), головне з яких – кутя. Також за традицією цього дня освяченою водою окроплюють житло, членів сім’ї та навіть свійських тварин, щоб захиститися від бід та зміцнити здоров’я. З цією ж метою люди малювали хрести над усіма вікнами та дверима.

Чого не можна робити на Водохрещу?

У день Хрещення існує низка обмежень. На Водохрещу не можна сваритися, розпускати плітки і бажати зла іншим. Набирати воду прийнято тільки зі світлими думками і не поспішати під час цього, виявляючи жадібність, адже вона втратить всі цілющі властивості. Пити і вмиватися нею треба тільки думаючи про щось хороше і світло. Не можна також набирати воду у пластикову тару або у пляшку з-під алкоголю.

З особливим трепетом віряни підходять до ритуалу купання. Заборонено занурюватися в ополонку до того, як священик опустить туди розп’яття та прочитає молитву. Крім того, до та після купання не можна вживати алкоголь.

Щодо того, чи можна розбавляти освячену воду, ходять суперечки. Одні віруючі вважають, що при розведенні свята вода може втратити свої властивості. Інші ж вірять, що Водохреща здатна передавати їх простій воді.

На Водохрещу варто залишити всю домашню роботу та рукоділля, заборонено прати, прибирати, шити та в’язати. Займати гроші цього дня також не можна. Вважається, що виносити речі з дому на Водохреща – погана прикмета. А ще цього дня не можна плакати, адже згідно з повір’ям людина литиме сльози до наступного року.

Від angelina

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *