Сб. Січ 28th, 2023

Загрози життю та здоров’ю, підвищений рівень стресів, навантажень, висока індивідуальна відповідальність – наразі це є будні спецпризначенців країни, що чинить збройний опір агресивному сусіду. Психологічний стан бійців пильно контролюється фахівцями, адже від цього залежить їх здатність виконувати складні бойові завдання. На допомогу психологам-гвардійцям у їх нелегкій праці прийшла каністерапія, – порівняно новий, але останнім часом все популярніший метод.

Термін «каністерапія» походить від латинського canis – собака, та грецького θεραπεία – лікування. Так називається метод психоціального та фізико-реабілітаціного впливу на людей, які цього потребують, через спеціально навчених та керованих собак. Палким ентузіастом впровадження каністерапії у  своєму підрозділі виступає старший офіцер-психолог окремого загону спеціального призначення капітан Маргарита Головіна. У цій нелегкій справі на волонтерських засадах її підтримує кінолог-каністерапевт Ярослава Касогова та її терпавтичний собака.

«Каністерапія знижує гостроту симптомів депресії, тривоги, нестачі уваги, розладу поведінки, посттравматичного стресового розладу. Відбувається функціональне покращення у сфері самооцінки, соціалізації, відновлюється пам’ять, здатність до навчання. На даний час в Україні все частіше використовують згадані види терапії для реабілітації військовослужбовців з ПТСР та погіршенням емоційного фону, що позитивно впливає на розвиток особистості та повертає воїна до нормального і спокійного життя», – пояснює капітан Маргарита Головіна.

Пані Маргарита зауважує, що далеко не кожен собака може стати каністерапевтом. У нього повинен бути відповідний темперамент, для цього наполегливо навчають, і він проходить спеціалізовані іспити. Свого часу всі ці етапи пройошов флетретвивер Веліміра. Це – дівчинка. Мірі, наразі, три з половиною роки. Вона досить активна, може легко галопом і в стані азарту пробігти п’ять кілометрів, водночас дуже швидко заспокоюється. Особливо, якщо потрібно заспокоїти емоційно-збудженого клієнта. Фактично, Міра здатна «читати» людину. Наразі вона разом допомагає гвардійцям у реабілітації.

«До каністерапії ми з Мірою потрапили три роки тому. Розпочинали разом з кінологами-ентузіастами, які розвивають цей напрямок. Моя собака дуже потребує уваги людей, моєї їй замало. Любить грати, особливо з дітьми. Їх вона просто обожнює. Вирішили спробувати (власне, на таких курсах ми познайомилися з Маргаритою). Спершу було надзвичайно важко, хоч я і маю психологічну освіту. Потрібно дуже пильно стежити не лише за станом людини, на яку спрямована терапія, але й на собаку. Тваринка викладається на всі сто, тому важливо, щоб не перевтомилася, особливо емоційно. Собака має виходити з сесії, коли з’явились перші ознаки втоми, але вона ще може і хоче працювати», – розповіла кінолог-каністерапевт Ярослава Касогова.

На останок пані Маргарита також розповіла, що анімалотерапія, як і будь-який інший метод, має свої обмеження. Її немає сенсу застосовувати у випадку глибокого антисоціального розладу особистості пацієнта, певних психотичних станів, сильної деменції або пошкодженні мозку. Хоча новітня історія науки фіксує справжні прориви, навіть, при настільки важких діагнозах. Капітан Головіна також вважає, що для відновлення психологічної гармонії гвардійців каністерапія підходить майже ідеально, за рідкими винятками.

Відділення інформації і комунікації Східного територіального управління НГУ

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *