Пн. Бер 20th, 2023

В Україні 2020 рік видався дуже складним для малого та середнього бізнесу. Суб’єкти підприємництва зазнали чимало втрат під час локдауну навесні, карантину вихідного дня та постійних карантинних обмежень. Багатьом українцям довелося витратити всі свої заощадження на підтримку власної справи. На підприємствах уже провели низку скорочень, але потреба у порятунку залишається. Аби допомогти бізнесу вижити, Рада ухвалила низку антикризових законів. Отже, на які компенсації можуть розраховувати підприємці? Про це дізнаймося далі.

Закони, що допомагатимуть пережити кризу

Допомогти підприємцям пережити кризу мають три закони, ухвалені Верховною Радою України. Перший закон №4429 стосується соціальної підтримки. Відповідно до нього, ФОПи та наймані працівники, які постраждали через карантин, отримають одноразову матеріальну допомогу у розмірі 8 тисяч гривень. Згідно з прогнозами, на таку допомогу можуть розраховувати понад мільйон українців.

«Якщо ви ФОП і змушені закрити, наприклад, свою кав’ярню, або найманий працівник – і вас звільняють, бо кав’ярня, де ви працювали, на жаль, закривається, ви зможете отримати допомогу в розмірі 8 тисяч гривень», – уточнює Президент Володимир Зеленський.

Ще один тип виплат спрямований на збереження робочих місць. Якщо власник бізнесу не закрився, але через карантин скоротив час роботи і відправив працівників у вимушену відпустку – держава виплатить 8 тисяч гривень за кожного працівника.

Заявку на отримання допомоги можна оформити на порталі «Дія» з 14 до 31 грудня включно. Для цього знадобиться електронний підпис та відкритий банківський рахунок у форматі IBAN. В уряді обіцяють, що заповнення заяви займе не більше 5 хвилин, а гроші автоматично будуть зараховані на рахунок після перевірки даних.

Закон також передбачає, що під час карантину і відразу після його закінчення не припинятимуть ліцензію на торгівлю алкоголем, навіть якщо підприємець вчасно за неї не заплатив. Для бізнесу, діяльність якого підпадає під обмеження, на період карантину скасовується орендна плата.

Другий закон №4430 – це зміни до Податкового кодексу. Він передбачає низку послаблень для бізнесу, зокрема списання податкових боргів, звільнення від сплати єдиного соціального внеску та єдиного податку ФОП першої групи. Закон пропонує списати податкові борги до 3060 грн та відтермінувати борги до 6800 грн, які виникли до 1 грудня 2020 року. За словами Президента Зеленського, борги пробачать чотирьом мільйонам українців. Документ також пропонує списати штрафи та пені з податкових боргів, якщо їх погасять протягом шести місяців після набуття законом чинності. Від оподаткування також звільняється матеріальна допомога, яку громадяни та бізнес отримують від держави у зв’язку з карантином.

Останній закон №4431 – це зміни до бюджету, які передбачають фінансування допомоги бізнесу за кошти Фонду боротьби з COVID-19. За інформацією уряду, загальна вартість пакету запланованої допомоги від держави – 14,6 млрд грн. Перші виплати мають відбутись уже до нового року.

Відтермінування касових апаратів

Крім антикризових законів, Рада також підтримала відтермінування введення РРО (Реєстраторів розрахункових операцій), яке вимагали підприємці. Закон переніс обов’язкове використання касових апаратів на 1 січня 2022 року для ФОПів другої – четвертої груп, які платять єдиний податок.

Також документ скасував штрафи за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО.

Важливо знати, що наступного року касові апарати будуть необхідними для підприємців, які реалізують побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарські засоби та вироби медичного призначення. Також РРО мають використовувати ФОПи, що надають посередницькі послуги щодо нерухомого майна, а також виробляють, постачають чи продають дорогоцінні вироби.

Отже, яким має бути порядок дій застрахованої особи для отримання одноразової виплати відповідно до Закону України від 04.12.2020 №1071/ІХ «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Для цього слід задати низку ключових питань щодо умов, дотримання яких надає право на допомогу.

Питання 1: Хто має право на отримання одноразової допомоги у 8 тисяч гривень?

Право отримання одноразової допомоги у розмірі 8 тисяч гривень мають:

 1. наймані працівники, які:

на 10 грудня 2020 року працюють за основним місцем роботи у роботодавця, діяльність якого була тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів;

середня заробітна плата яких за третій квартал 2020 року не перевищує 30 тисяч гривень на місяць;

 1. фізичні особи – підприємці, які:

на 10 грудня 2020 року зареєстровані 3 місяці і більше як фізичні особи – підприємці (перевірити факт реєстрації – https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), та у 2020 році сплатили ЄСВ за себе не менше ніж за 3 місяці; не є одночасно фізичною особою – підприємцем та найманим працівником.

Перевірка відповідності основного виду економічної діяльності роботодавця переліку видів діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи та факту нарахування та сплати ЄСВ здійснюватиметься засобами Порталу ДІЯ автоматично при поданні заяви.

Перевірити зарахування стажу (сплату ЄСВ), розмір заробітної плати можливо за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer на вебпорталі Пенсійного фонду України (знадобиться електронний підпис, Bank ID або Mobile ID (ID. GOV).

Питання 2: Якими є строки звернення за виплатою?

Заява на виплату одноразової допомоги застрахованим особам подається до 8 січня 2021 р. включно.

Питання 3: Яким є порядок звернення за виплатою?

Заява для отримання одноразової допомоги застрахованим особам заповнюється ВИКЛЮЧНО в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

 Як отримати послугу на порталі?

 • Знадобиться кваліфікований електронний підпис для авторизації у порталі.
 • Зареєструватися чи авторизуватися, якщо особа вже зареєстрована, у кабінеті громадянина на gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
 • У розділі “Послуги” обрати “Одноразова матеріальна допомога ФОПам та найманим працівникам”.

Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги:

 1. Необхідно підтвердити поточне місце роботи.
 2. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN.
 3. Перевірити та надіслати заповнену заяву.
 4. Очікуйте повідомлення про зарахування виплати в банк.

Як отримати послугу у застосунку ДІЯ?

Крок 1. Завантажити застосунок Дія за посиланням: https://go.diia.app

Крок 2. Авторизувати у застосунку через свій Приват24, Monobank або BankID НБУ.

Крок 3. У розділі “Послуги” натиснути “Отримати допомогу”.

Крок 4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.

Крок 5. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.

Крок 6. Очікуйте сповіщення про опрацювання заяви.

Яким є порядок заповнення заяви?

У заяві автоматично формуються:

 • реєстраційний номер облікової картки платника податків АБО серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
 • адреса місця проживання;
 • належність найманого працівника чи фізичної особи – підприємця до категорій осіб, які мають право на виплату одноразової допомоги (підтверджується шляхом проставлення відповідної позначки в заяві).

Застрахованою особою вноситься номер банківського рахунка заявника – за стандартом IBAN (одноразова допомога виплачується виключно на банківський рахунок, у разі відсутності банківського рахунку, його необхідно відкрити у будь-якому обраному банку). Заява вважається поданою у разі заповнення ідентифікованою особою всіх полів форми.

Відповідальність за недостовірні відомості

У разі подання недостовірної інформації допомога підлягає поверненню.

Якщо особа не поверне кошти добровільно протягом 10 робочих днів з дня надсилання рішення територіального органу Пенсійного фонду про відшкодування одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, вони будуть стягнуті державною виконавчою службою в примусовому порядку.

Рішення про відшкодування одноразової матеріальної допомоги буде розміщено на вебпорталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer із одночасним SMS повідомленням, за наявності мобільного номеру телефону.

Важливо знати: Якщо ви отримуєте допомогу через Центр зайнятості

Є кілька основних етапів отримання відповідної допомоги через Центр зайнятості:

Перший – це вибір Центру зайнятості, коли суб’єкти господарювання мають можливість звертатися за місцеперебуванням. Тобто, роботодавці міста Краматорська до Краматорського міського Центру зайнятості, а роботодавці міста Маріуполь, відповідно,  – до Маріупольського міського Центру зайнятості й так далі.

Донецький обласний центр зайнятості: 84331, м. Краматорськ, бульвар Краматорський, 41, тел.: “гарячої лінії”: (0626)485752, (0626)485784,
e-mail: resept@donocz.gov.ua. 

Контактні телефони центрів зайнятості Донецької області
за посиланням: 
https://www.dtv.dn.ua/wp-content/uploads/2020/12/Kontaktni-telefony-tsentriv-zajniatosti.pdf

Другий етап  – це підготовка документів, він дуже простий і передбачає подання лише трьох документів – заяву, копію наказу та копії відомостей про тих працівників, які відповідають критеріям і матимуть право на відповідну допомогу.

Третій  – це вже, безпосередньо, ухвалення рішення Центру зайнятості. Особливу увагу слід приділити на те, що всі документи подаються лише до 8 січня 2021 року. Тому роботодавці максимально у такі стислі терміни мають підготувати усі необхідні документи та звернутися до Центру зайнятості. Рішення буде прийматися Центрами зайнятості, і після позитивного такого рішення кошти будуть перераховані роботодавцю, а вже безпосередньо роботодавець зі свого рахунку, протягом одного робочого дня, перераховує їх найманим працівникам. Всі такі виплати мають бути здійснені вже до кінця поточного року. І саме так допоможуть зберегти робочі місця.

Слід зазначити, що основним таким періодом, за який здійснюються обмежувальні заходи для виплат, є період скорочення діяльності роботодавців з 19 грудня по 31 січня 2021 року. Тому, за цей період за умови, в першу чергу, сплати єдиного внеску протягом усіх місяців третього кварталу 2020 року, й будуть розраховані відповідні суми одноразової матеріальної допомоги.

Зверніть увагу! Термін прийому заявок подовжено до 31 грудня 

Очільник уряду Денис Шмигаль повідомив, що до 31 грудня триває прийом заявок на виплату одноразової матеріальної допомоги громадянам і бізнесу.

Більшість підприємців отримає державну допомогу, передбачену у зв’язку з посиленням карантину, ще до кінця року, – про це йшлося на селекторній нараді у Президента України Володимира Зеленського.

Майже 300 тисяч заявок на отримання допомоги у зв’язку з майбутнім посиленням карантинних заходів буде задоволено до кінця тижня. Це понад 90% усіх заявок, які надійшли за минулий тиждень через додаток «Дія». Про це повідомили на нараді під головуванням Президента України Володимира Зеленського.

«Початок року – це завжди вихідні у зв’язку зі святами. Ми всі знаємо, що державні установи працюють доволі повільно. У нас 710 тисяч ФОПів і суб’єктів господарювання, які мають отримати виплати. І здійснити це потрібно до 8 січня. Це один з пріоритетів для уряду», – наголосив Глава держави.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль нагадав, що до 31 грудня триває прийом заявок на виплату одноразової матеріальної допомоги громадянам і бізнесу.

Очільник уряду повідомив, що вже розпочата виплата матеріальної допомоги людям, діяльність яких буде обмежена в результаті посиленого карантину з 8 січня.

«До Пенсійного фонду вже передали кошти для 280 тисяч заявок. Сьогодні, згідно з постановою, перший день, коли ми починаємо виплати людям», – сказав він.

Віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров поінформував, що щодня надходить по 40-50 тисяч заявок від фізичних осіб – підприємців та суб’єктів господарювання. Уряд сподівається, що більшість підприємців отримає фінансову підтримку у зв’язку з майбутнім локдауном, запланованим на 8-24 січня 2021 року, ще до кінця 2020-го.

Міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що виплати максимально здійснюватимуть до Нового року.

А що думають експерти?

Загалом експерти по-різному оцінюють ініціативи влади. Так, радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк впевнений: «Запровадження матеріальної допомоги та низки податкових стимулів для громадян та бізнесу на період карантину дозволить втримати економіку нашої держави, а підприємцям пройти можливий локдаун».

Водночас економіст Олексій Кущ зауважує, що значна частина українського бізнесу працює в «тіні», тому чимало підприємців не отримають від держави компенсації у 8 тисяч.

Представник Економічної експертної платформи Олег Гетьман вважає доцільною матеріальну допомогу, але критикує відтермінування касових апаратів: «Підтримка малого бізнесу на суму 8 тисяч гривень вбачається доцільною. Ряд підприємців і їхніх співробітників дійсно постраждали від обмежень, введених Кабміном. І ще зазнають збитків від обмежень, які плануються для сфери громадського харчування та розваг на початку січня. А ось рішення про РРО не є оптимальним. Відстрочка РРО є відкладанням проблеми, а не її рішенням».

Згодні експерти в одному: криза ще не скінчилась і підприємцям знадобиться підтримка. Ніхто не береться прогнозувати, як українська економіка переживе новий локдаун у січні. Залишається сподіватись, що податкові послаблення та фінансова підтримка допоможуть підприємцям пройти важкий період без серйозних втрат.

 

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *