Чт. Лют 2nd, 2023

День визволення Маріуполя від російських окупантів встановлений за рішенням Верховної Ради України і відзначається 13 червня – згідно з Постановою №3807 (971-VIII) від 2 лютого 2016 року «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2016 році».

Шість років тому визволення Маріуполя від терористів стало однією з найбільш ключових перемог сил АТО на першому етапі війни. 13 червня 2014 року українські військові очистили місто від проросійських бойовиків та бандформувань, які здійснювали безчинства впродовж декількох місяців, включаючи захоплення міськради, напади на прихильників єдиної України, штурм міського управління внутрішніх справ тощо.

У Міністерстві внутрішніх справ України, яке здійснювало підготовку до визвольної операції, основною ударною силою для штурму визначили батальйон «Азов», який доукомплектовали та забезпечили необхідним озброєнням. Також до зачистки було залучено 72-у механізовану бригаду ЗСУ.

На початковому етапі підготовки планували звільнити Маріуполь 23 травня, аби дати можливість місцевим жителям проголосувати на виборах президента України. Однак, через відсутність необхідних сил і засобів, дату деокупації перенесли.

Загалом до операції було залучено 150 «азовців», 2 роти батальйону «Дніпро», 2 роти НГУ та спецпідрозділ МВС. Також допомагали місцеві активісти та члени «Правого сектора». Перед початком операції район її проведення заблокували військові ЗСУ та нацгвардійці. У місті на момент початку операції знаходилося близько 80 бойовиків.

13 червня 2014 року о 5 ранку добровольчі батальйони почали штурм і звільнення міста. Була проведена колосальна за своєю злагодженістю й точністю робота. Ніхто з мирних жителів Маріуполя в ході операції не постраждав. Протягом заходів з деокупації міста поранення отримали 5 бійців Нацгвардії, шістьох окупантів було ліквідовано, 17 – отримали поранення. Ще близько 30 членів незаконних збройних формувань затримали. Решта терористів, очевидно відчуваючи відповідальність за свої злочини, поспішили втекти на окуповану територію.

Як відзначають військові експерти, саме з дня штурму Маріуполя добровольчим батальйоном МВС «Азов», за підтримки Національної гвардії і добровольців з «Дніпро-1», українське суспільство продемонструвало готовність до перемоги. З цього дня Збройні Сили України почали масштабний наступ на агресора по всіх фронтах.

 

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *