Осінь, ідуть дощі – час активного збирання, заготівлі та продажу грибів. На території України зустрічаються близько 80 видів шкідливих для здоров’я людини грибів, з них 20 – небезпечні для життя. За даними МОЗ України з початку року зареєстровано 60 постраждалих внаслідок отруєння грибами, 1 людина померла. Більше всього випадків отруєнь зареєстровано у Донецькій і Дніпропетровській областях – по 8 осіб. В Одеській області на початку листопада поточного року мати та 9-річна донька отруїлися грибами, жінка назбирала гриби у лісі поблизу смт Саврані. Аналіз випадків отруєнь грибами в Донецькій області свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки.

Симптоми грибного отруєння різні:

– характерні ознаки отруєння – нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв зі сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не приводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна;

– симптоми отруєння – галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – з’являються через пів-дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно;

– найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-ох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг – все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

Як не отруїтися грибами

 1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, у яких ви точно впевнені, що вони їстівні.
 2. Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу старі або дуже молоді гриби, у яких нечітко виражені зовнішні ознаки, а також червиві та слизькі гриби.
 3. Не збирайте гриби вздовж автомобільних і залізничних шляхів, поблизу промислових підприємств, звалищ.
 4. Не збирайте гриби під час посухи. У спекотну погоду гриби втрачають воду і накопичують токсини. Не вживайте в їжу сирі гриби.
 5. Не купуйте гриби у приватних осіб на стихійних ринках і в невстановлених для торгівлі місцях.
 6. Уважно оглядайте гриби, звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.
 7. При купівлі грибів на міських ринках обов’язково вимагайте довідку лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи ринку.
 8. У продаж допускаються тільки свіжозібрані їстівні гриби, розсортовані за видами, ретельно очищені від землі, сміття, шкідників, цілі та не пом’яті. Продавець повинен точно знати назви продаваних ним грибів. Забороняється продаж суміші з різних грибів.
 9. Категорично заборонено реалізацію на ринках і в торговельній мережі продукції з грибів домашнього приготування – смажених, солених, маринованих грибів, грибної ікри, салатів та інших продуктів з подрібнених грибів.
 10. Переробляти і заготовляти зібрані гриби необхідно в день збирання. Пам’ятайте, що гриби – це продукт швидкопсувний, довго зберігати їх не можна, особливо в теплі.
 11. Причиною отруєння можуть бути неправильно заготовлені гриби. У жодному разі не можна маринувати або солити гриби в алюмінієвій, глиняній, глазурованій і оцинкованій посуді – це може привести до отруєння. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.
 12. Готові страви з грибів зберігайте в холодильнику в емальованому посуді, але не більше доби.
 13. Уникайте повторного використання і розігрівання грибних страв, особливо із картоплею. Отруєння часто походять від зіпсованої або неправильно приготовленої їжі з їстівними грибами, а не від отруйних грибів.
 14. Не перевіряйте отруйність грибів домашніми методами (з допомогою срібної ложки і т. ін.). Ці методи не є надійними.
 15. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати гриби вагітним та жінкам, які годують груддю, а також людям з будь-якими шлунково-кишковими захворюваннями, патологіями печінки і нирок. Якщо після вживання грибів з’явилися симптоми отруєння – негайно викликайте екстрену медичну допомогу. До прибуття «швидкої»: щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, необхідно промити шлунок – дати випити хворому 5-6 склянок кип’яченої води, а потім викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів, доки промивні води стануть чистими, прийняти активоване вугілля або інший сорбент. Після надання першої допомоги дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу.

 Важливо! Не викидайте недоїдені гриби. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, який потрапив в організм.

Забороняється! До приїзду лікаря вживати будь-які ліки та їжу, особливо алкогольні напої або молоко – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Будь-які види самолікування небезпечні. При симптомах отруєння грибами негайно зверніться до лікаря.

Т.ЧАЙКА,
завідувачка відділу ДУ «Донецький ОЛЦ МОЗ України»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут