Сб. Січ 28th, 2023

Зима – бажаний час року для любителів покататися на санках зі снігових гірок, побігати на лижах, покружляти на ковзанах. Але, на жаль, у таку прекрасну пору підстерігає небезпека переохолоджень та обморожень.

У сильні морози варто поберегтися тим, хто страждає тими чи іншими судинними патологіями: цукровий діабет, при якому часто зустрічається ураження артерій, варикозне розширення вен, атеросклероз судин кінцівок.

Порушення кровообігу – один із факторів, що викликають відмороження. Тому людям із такими захворюваннями варто по можливості обмежити час перебування на морозі. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція організму ще не повністю налаштована, а у літніх людей ця функція буває порушена. Ці категорії більш схильні до переохолодження і обморожень, і це слід враховувати при плануванні прогулянки.

Обмороження – це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Обмороження може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі вище нуля.

Небезпека одержати обмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин.

Мороз небезпечний для ослаблених, утомлених, голодних, хворих людей.  Легко піддаються впливу холоду особи в стані алкогольного сп’яніння.

Найчастіше піддаються впливу холоду периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки. Навпаки, поліпшення кровообігу, перешкоджає обмороженню. Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду.

Ступені обмороження тканин: I ступінь – почервоніння, набряк тканин; II  ступінь – утворення пухирів, заповнення каламутною рідиною; III ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпа; IV ступінь – омертвіння частини тіла.

Як  можна уникнути обмороження?

Загартовуйте поступово організм і приручайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. Для профілактики обморожень це має велике значення. Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Взуття повинне не здавлювати ногу.
Будьте уважні до одягу. Одяг повинен бути щільним, легким, не стискувати рух.
Змажте лице і руки жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду. Рухайтесь. Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
Не торкайтеся оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке обмороження.

Якщо сталося замерзання

Обморожению шкіри можуть сприяти:

  • сильна фізична втома;
  • вузький одяг, взуття;
  • загальне ослаблення організму;
  • тривале перебування в незручній позі;
  • серцево-судинні захворювання;
  • підвищена пітливість ніг;
  • алкогольне сп’яніння.

Симптоми замерзання – спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-250С.

Пам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 260С.

Перша  медична  допомога  при  обмороженнях:

Помістіть постраждалого з будь-яким видом обмороження в тепле приміщення. Дайте постраждалому гарячий чай, каву або вино.
Розтирайте щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Розтирайте обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м’якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує обморожені ділянки та ушкоджує шкіру.
Заставляйте постраждалого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою.

Розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання обмороженого місця або пухирі. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доправте постраждалого до лікаря.

Перша медична  допомога при  замерзанні

Під час надання першої медичної  допомоги при  замерзанні швидко відновлюйте нормальну температуру тіла. Помістіть постраждалого у ванну, вода в якій повинна бути 25-300С, а через 20-30 хвилин воду доводять до 350С (але не вище). Обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури, якщо ванни немає.

Робіть штучне дихання і закритий масаж серця – при порушенні дихання і серцевої діяльності.

Після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *