Вт. Бер 28th, 2023

Антирейтинг хитрощів недоброчесних працедавців – це найпопулярніший виверт роботодавців – оплата за неповну частину, чверть або півставки, коли в реальності працівник виконує обов’язки повний робочий час.

  1. Оформлення працівника на неповний робочий час

Популярний виверт роботодавців — оплата за неповну частину, чверть або пів ставки, коли в реальності працівник виконує обов’язки повний робочий час.

У такому випадку бити на сполох в першу чергу доведеться співробітнику. Чому? Бо він втрачає реальні соціальні гарантії! Наприклад, від страхового стажу, який обчислюють в місяцях, залежить розмір лікарняних (до 5 років – 60%, від 5 до 8 – 80%, більше 8 років – 100% середнього заробітку).

Кожен працівник, зарплата якого зменшується в результаті роботи на умовах неповного робочого часу, повинен знати, що в страховий стаж для призначення пенсії, як повний включають тільки місяць, за який сплачені страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску (дорівнює мінімальній зарплаті, помноженій на страховий тариф).

Якщо ж сума ЄСВ, сплачена за повний місяць, виявиться менше мінімального страхового внеску, цей період зараховують в страховий стаж як повний місяць за умови перерахування в Пенсійному фонді України відповідної доплати, і здійснити її повинен працівник.

ЛІКИ ВІД ХИТРОСТІ: рішуче оминати пропозиції праці на неповний робочий день; оформлювати трудові відносини офіційно, відповідно КзПП; слідкувати за сплаченими внесками на Вебпорталі Пенсійного фонду України; пам’ятати, що збільшити стаж до повного місяця можна лише самостійно докупивши його.

  1. Зарплата «в конверті»

Інколи підприємства (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну та неофіційну. На перший погляд, заощадження на податку з доходів фізичних осіб вигідне й роботодавцю і працівнику, але обидві сторони такої домовленості не замислюються про наслідки.

Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних «накопиченнях» громадян, а відсутність запису в трудовій книжці і сплати страхових внесків зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу та впливає на можливість отримувати матеріальну підтримку в разі хвороби, безробіття, нещасного випадку на виробництві тощо. Адже нарахування страхових внесків на обов’язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Важливо і те, що у разі виникнення в людини потреби у придбанні, будівництві чи ремонті житла, навчанні або лікуванні, громадянам, що отримують зарплату «в конверті», буде вкрай важко отримати кредити потрібного розміру.

У разі скорочення чисельності або штату працівників, або ж при появі проблем зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, або вони розраховуватимуться тільки з офіційної (малої) заробітної плати. Крім того, подвійна зарплатня — прямий шлях до ризикованої, понаднормової праці без відпусток та соціальних гарантій. А безправних учасників такої «трудової домовленості» може чекати раптове розірвання усіх згод та звільнення без підстав та пояснень.

ЛІКИ ВІД ХИТРОСТІ: ознайомтесь з наказом про прийняття на роботу, подивіться, чи зроблено запис до трудової книжки. В сервісі «Пенсійний калькулятор» розрахуйте Вашу майбутню пенсію за умови, що страхові внески будуть мінімальними. https://www.pfu.gov.ua/cv/404324-pensijnyj-kalkulyator-perevir-rozmir-majbutnih-vyplat-ne-vyhodyachy-z-domu-2/ і зробіть правильні висновки.

Відстоюйте свої права у роботодавця завчасно!

Працюємо для вас! #ніякого_коронавірусу

Реєструйтесь на вебпорталі Пенсійного фонду України за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/ та користуйтесь зручними електронними сервісами!

Від Elena Leoshko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *